Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Emri vaki olumsuz neticeler doğurur'

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PYD'nin Suriye'de özerklik ilan etme hazırlığıyla ilgili "Bir emri vaki ya da oldubitti yaratma çabası olumsuz neticelere sebep olur" dedi

Suriye'de PKK uzantılı PYD'nin Türkiye sınırındaki Resulayn kasabasını ve sınır karakollarını ele geçirmesi ve Esad yönetiminin bölgeye özerklik vereceği yönündeki iddialarla ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
KAYGIYLA İZLİYORUZ: Sadece Rasulayn değil tüm Suriye'deki gelişmeleri büyük bir kaygı ve dikkatle izliyoruz. Gerek Humus'a yönelik hava bombardımanı ve gerek Rasulayn ve birçok bölgedeki değişik gruplar arasındaki çatışmalar, krizin sadece Suriye içindeki güvenliği değil, uluslararası ve bölgesel güvenliği, bu arada Türkiye'nin güvenliğini de yakından etkileyebileceğini ortaya koydu.
MEVZİLER TAHRİP EDİLDİ: Türk Silahlı Kuvvetlerimiz kendilerine verilen angajman kuralları çerçevesinde gerekli tedbirleri almış, Türkiye'ye yönelik atışların yapıldığı mevzilere yönelik olarak atışlarda bulunmuş ve tahrip etmiştir. Bundan sonra da kimden hangi gruptan ve hangi gerekçeyle olursa olsun sınır güvenliğimize dönük her türlü tehdide karşı anında cevap verilecektir. Humus'ta yoğunlaşan çatışmalar dolayısıyla ortaya çıkan boşluk, Rasulayn'da bu boşluğu doldurmak isteyen gruplar tarafından istismar edilmeye çalışılmakta. Herhangi bir yeni emri vakiyle ya da de facto bir durum yaratma çabası bu kırılganlığı daha da artırır ve çok daha olumsuz neticeler doğmasına sebep olur.
KRİZLERE SEBEP OLUR: Rejim, Kürtleri Araplara Arapları Türkmenlere değişik etnik ve mezhebi grupları birbirine düşürmek için taktik adımlar atabilir. Bu emri vakinin tanınması çok daha yoğun çatışmalara sebebiyet verir. Suriye içinde herhangi bir mezhep ya da etnik temelli de facto durumları kabul etmek mümkün değil ve daha büyük krizlere sebep olur. Suriye'nin geleceğinin, siyasi yapısının ne olacağı konusunu Suriye halkı tarafından seçilmiş parlamento oluştuğunda o halkın temsilcileri kararlaştırır. Bu o aşamada Suriye'nin iç meselesidir. Ama parlamento oluşana kadar herkesin emri vakilerden ve de facto yaratma çabalarından uzak durması lazım. Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Msır'ın Ankara BüyükçesiAbderahman Salaheldin'ele görüştü. ANKARA

Kurşun odaya girdi
Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn bölgesindeki çatışmalardan seken kurşun, Ceylanpınar ilçesindeki kaymakam konağının oturma odasına girdi. Camdan içeri giren kurşun nedeniyle konakta yaşayan İbrahim Çenet ve ailesi yara almadı. Bu arada Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Kıyıgören köyü sınırından açılan ateş sonucu 1 uzman çavuşla 2 asker yaralandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Emri vaki olumsuz neticeler doğurur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN