Ali İsmail cinayetinde flaş gelişme

Eskişehir'de, Gezi Parkı eylemlerinde darbedilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra yeniden yakalanan ve adliyeye sevk edilen S.K, tutuklandı.

Giriş Tarihi: 20.7.2013 14:44 Güncelleme Tarihi: 20.7.2013 17:51
Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemlerinde üniversiteli Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan şüpheli Serkan K., adliyede karar yüzüne okunmasının ardından cezaevine gönderildi.

Eskişehir'de 2 Haziran'daki eylemler sırasında 5 -6 kişinin sopalı saldırısına uğradığı iddia edilen Korkmaz'ın hayatını kaybettiği olaya ilişkin soruşturma sürüyor. Olayın şüphelisi olarak geçtiğimiz günlerde gözaltına alınıp çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından Serkan K.'nın serbest bırakılmasına, 4 gün önce savcılık itiraz etmişti. Başvuruyu inceleyen üst mahkeme olan Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi, itirazı haklı bularak Serkan K. hakkında tutuklanması için yakalama kararı verdi. Serkan K. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından dün akşam saatlerinde evinde yakalandı.

Serkan K., gözaltı işlemi sonrasında Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra emniyet müdürlüğüne götürülen ve geceyi burada geçiren Serkan K., öğleden sonra adliyeye sevk edildi. Burada, nöbetçi mahkeme olan 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, dün 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nce hakkında verilen tutuklama kararı yüzüne okundu. Serkan K., kararın vicahiye çevrilmesinin akabinde polis nezaretinde cezaevine gönderildi.

Soruşturma kapsamındaki tanıkların da Serkan K.'yı teşhis ettiği öğrenildi. Tanıkların olay günü gördükleri şahıs ile söz konusu görüntülerdeki kişinin Serkan K. olduğunu belirttikleri kaydedildi.

40'TAN FAZLA KAMERA İNCELENDİ

Korkmaz'ın ölümüyle ilgili, Eskişehir Cumhuriyeti Başsavcılığı'nın görevlendirdiği savcı, bu zamana kadar 15'ten fazla kişinin ifadesine başvurmuş, 40'tan fazla kamera görüntüsünü incelemiştii. Açılmadığı ileri sürülen bir adet kamera görüntüsü ise Jandarma Kriminale gönderildi.
Savcı, sosyal medyada yer alan olaylara ilişkin görüntülerden yola çıkarak, ilde halk otobüsünde şoförlük yapan Serkan K.'yı, ardından A.Ö.'yı gözaltına aldı. A.Ö., savcılıktaki ifadesinin ardından, tanıkların da tanımadığını belirtmesi üzerine serbest bırakıldı. Sosyal medyadaki görüntülerde, elinde sopa ve eşofmanı ile olay yerinde görülen Serkan K. ise savcılık ifadesi sonrasında TCK 87/4 maddesinde tanımlanan kasten yaralama sonucu ölüm suçundan dolayı tutuklamaya sevk edildi. Mahkemede hakime 1,5 saat ifade veren şüpheli Serkan K., adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan Serkan K.'nın haftada bir gün polis karakoluna giderek imza vermesi kararlaştırıldı. Ancak Serkan K. savcının itirazı üzerine üst mahkemece hakkında tutuklanması için yakalama kararı çıkarıldı. Serkan K., dün polis tarafından yakalandı ve adli makamlara teslim edildi.

"SARHOŞTUM, EYLEMCİLERLE KAVGA ETTİM FAKAT ONLARI TANIMAM"

Şüpheli Serkan K.'nın savcılıkta verdiği ifadede, söz konusu görüntülerdeki eli sopalı, eşofmanlı kişinin kendisi olduğunu kabul ettiği öğrenildi. Olay günü alkollü olduğunu ve eylem bölgesindeki sokakta elinde sopa bazı kişileri dövdüğünü, kendisinin de dayak yediğini ifadesinde söylediği öğrenilen Serkan K., "O görüntülerdeki kişi benim. Sokakta eylemcilerle kavga etim. Ben onları dövdüm, onlar da beni dövdü. Bu esnada birkaç kişiye vurdum. Ama onların kim olduğunu, ismini cismini bilmem, tanımam." ifadelerini kullandığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali İsmail cinayetinde flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN