Özel'e 2 yıl daha görev

2013 'sında Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlarının emekliye ayrılması, Org. Kalyoncu'nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması bekleniyor

Giriş Tarihi: 21.7.2013
(TSK) bünyesindeki personelin terfi ve atamalarının yapılacağı 2013 Yüksek Askeri Şura Toplantısı için geri sayım başladı. toplantı 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 3 kuvvet komutanının emekli olması bekleniyor. Kara, Hava, Deniz ve Jandarma komutanları değişecek. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, 2015'e kadar görev yapacak. Kara, Deniz ve Havva Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda, 15'i tutuklu olmak üzere toplam 103 general ve amiral terfi sırasına girecek.

KARA'YA KALYONCU

Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları, 2 yıllık görev sürelerinin dolması nedeniyle emekli olacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu'nun atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bu yıl terfi sırasına girecek olan Korg. Abidin Ünal'ın atanması bekleniyor. Askeri teamüllere göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Harp Akademileri Komutanı atanıyordu. Ancak, geçen yıl Harp Akademileri Komutanlığı'na Kara Kuvvetleri kökenli bir isim olan Korg. Raif Akbaş atandı. Bu nedenle Hava Kuvvetleri'ne bu yıl orgeneralliğe terfi edecek bir ismin doğrudan atanması bekleniyor.

DENİZ'DE TEAMÜL YOK

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 2 oramiral kadrosu bulunuyor. Bunlardan biri Deniz Kuvvetleri Komutanı, diğeri de Donanma Komutanlığı görevini yürütüyor. Askeri teamüllere göre 2 yıl Donanma Komutanlığı yapan isim Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanıyor. Şura'da bir koramiral de oramiralliğe terfi ettirilerek Donanma Komutanlığı'na getiriliyor. Ancak, Donanma Komutanı Ora. Güner'in istifası nedeniyle bu yılki Şura'da askeri teamüller işlemeyecek. Bu durumda 2 senaryo ortaya çıkacak. Bunlardan biri, bu yıl emekli olacak Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Bilgel'in görev süresinin bir yıl uzatılarak, bir koramiralin terfi ettirilip Donanma Komutanlığı'na atanması olacak. İkinci senaryoya göre Ora. Bilgel'in görev süresini uzatmadan Kuzey Deniz Saha Komutanı Kora. Recep Bülent Bostanoğlu oramiralliğe terfi ettirilecek ve doğrudan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atanacak. Bu durumda Donanma Komutanlığı bir süre Koramiral rütbesiyle yönetilecek.

103 GENERAL TERFİ SIRASINDA

Kuvvet komutanlıklarında, 15'i tutuklu olmak üzere 103 general ve amiral terfi sırasına girecek. 2 yıldır görev süreleri uzatılan 55 tutuklu general ve amiral 2012 Şura kararlarında emekli edildi. Tutuklu askerlerin TSK Personel Kanunu'nun 65'inci maddesi gereği bu personelin terfi işlemleri yapılmayacak, görev sürelerinin bir yıl uzatılacağı belirtiliyor. Tutuklu YAŞ üyeleri Org. Bilgin Balanlı ile Org. Nusret Tasdeler'in ise bu yıl emekli olabileceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel'e 2 yıl daha görev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN