'Zifiri karanlık günlerden geçildi'

Giriş Tarihi: 21.7.2013

İmam Hatip Liseleri Mezunları'nın iftarına katılan Erdoğan "Baskının ağır olduğu günlerde büyüklerimiz hüzne kapılsalardı belki bugün burada olmayacaktık" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Sepetçiler Kasrı'nda ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği'nin iftarına katıldı. Erdoğan yaptığı konuşmada, Hükümet olarak imam hatip okullarının kapısına vurulan kilitleri kırdıklarını söyledi. Normal okullarda Kuran'ı Kerim ve Siyeri Nebi öğrenilmesinin yolunu açtıklarını belirten Erdoğan, "Peki bunlar yeterli mi, değil. Bunlar hiçbirimizi rehavete sevk etmesin. İnsan yetiştirmek sadece fiziki mekanları düzeltmekle olmuyor. İnsan her saniyesine emek harcanması gereken, ruhunun ihtiyaçları karşılanması gereken bir varlıktır" diye konuştu. Erdoğan, şöyle dedi: "Türkiye'deki imam hatip lisesi mücadelesi bir müminin hadiseler karşısında nasıl tavır takınması gerektiğine çok güzel bir emsaldir. Milletin değerlerinin yok sayıldığı, ayaklar altında alındığı süreçten geçtik. İbadethanelerimizin ahırlara, depolara, müzelere çevrildiği, kapılarına kilit vurulduğu, ezanın susturulduğu, yerine çirkin bir şarkının minarelerden söylendiği günlerden geçtik. Kuran'ı öğrenmek ve öğretmek yasaktı. Çocukların kendi dinlerini, kendi geleneklerini, tarihlerini ecdadını öğrenmeleri suçtu. Evinde belli kitapları bulundurmak dahi suçtu. Bir toplum kendi köklerinden, değerlerinden, kendi özünden koparılmak, kendisine yabancılaştırılmak istendi. Ağır zulumler yaşandı Zifiri karanlık günlerden geçildi. Öyle bir iklimde umudunu kaybetmeyen, imanını yitirmeyen, ağır imtihana göğüs geren gönül insanları ortaya çıktı. Bu insanlar isyan edip sokağa çıkmadı. Eline pala, molotof alıp dolaşmadı, elinde taş, sopa dolaşmadılar. Bu insanlar ellerine silah alıp dağa da çıkmadılar. Gayrimeşruluğu akıllarının ucundan dahi geçirmediler. Her tehdide, baskı ve zulme sabırla dayandılar ve ortaya bu eserleri çıkardılar. Eğer zulmün ve baskının en ağır olduğu günlerde ağabeylerimiz, büyüklerimiz umutsuzluğa, hüzne kapılsalardı belki biz bugün burada olmayacaktık."

'KARARLI DURUŞUMUZ'
Gezi olaylarına da değinen Erdoğan, "Buna karşı kararlı duruşunuz, kararlı duruşumuz nasıl bir fren oluşturduysa, bundan sonraki süreçte o kararlı duruş bu tür çapulculara fırsat vermeyecektir" dedi. Başbakan tencere tava eylemlerine karşı vatandaşların yargıya başvurması gerektiğini belirterek, "Yargıda onlar mücadele etsin. Yıllarca biz mücadele ettik. Şimdi onlar mücadele etsin. Yargıda hakkımızı arayacağız. Hakkınızı, hakkımızı aramadığımız sürece daha boynumuzda çok boza pişirirler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
'Zifiri karanlık günlerden geçildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN