Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızı çizgi koymuyoruz

Başbakan Erdoğan, başkanlık sisteminin kırmızı çizgileri olmadığını belirterek, "Bizim teklif getirme hakkımız yok mu? Bu konu da 'tartışılsın' diyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Farklılıkları hiçbir zaman bizler bir zaaf olarak görmedik" dedi. Erdoğan, 'nde yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:
FARKLILIKLAR: Türkiye'yi asıl güçlü yapan, çok farklı kesimleri bir arada hoşgörü içinde tutabilme becerisi ve tecrübesidir. Farklılıkları hiçbir zaman bizler bir zaaf olarak görmedik. Tam tersine, farklılıkları her zaman bir zenginlik olarak gördük, Türkiye'nin bu zenginlik üzerinde istikrarla büyüyeceğine yürekten inandık. Eğer bu topraklarda egemen olanın diğerine bir zulmü olsaydı, inanın bugün bu kadar renkli bir Türkiye olmazdı. Türkiye'yi asıl güçlü yapan çok farklı kesimleri bir arada tutabilme becerisidir. Farklılıklarımızı koruyacağız ama 76 milyon olarak ortak noktalarda buluşacağız. 'Bu ülkenin sahibi benim, ben ne dersem o olacak' anlayışı, diğer herkese baskıdır, hatta zulümdür.
ÇOĞUNLUK: Çoğunluk olmak azınlığı yok saymak anlamına gelmez. Çoğunluk azınlığa tahakkümde bulunamaz ancak azınlık da çoğunluğa tahakküm etmeye teşebbüs edemez.
EBEDİYEN YAŞAYACAK: Hiçbirimiz bu ülkenin tek başına sahibi değiliz. Hepimiz bir bütün olarak, 76 milyon olarak bu ülkenin sahibiyiz. Aksini söylemek baskıdır, hatta zulümdür. Bu ülkede 36 etnik unsur bin yıllardır bir arada yaşıyor ve ebediyen de yaşayacaklar. Özellikle son asırda bazı hatalar yapıldı. Ancak bunların hata olduğu kabul edilmiş, bu topraklarda tahammülsüzlük tutunamamıştır.
KIRMIZI ÇİZGİMİZ DEĞİL: Tutturmuşlar başkanlık sisteminden vazgeçin. Ne olacak vazgeçersek? Bu bizim kırmızı çizgimiz değil. Teklif getirme hakkımız yok mu? Tartışılsın diyoruz. Ama bunlar tartışmaya korkuyorlar.
GEZİ'YE GİDEBİLİRİM: Dün (önceki gün) akşam Üsküdar'da parktaydık. Gayet güzel çay ikram ettiler. Kuruyemişlerini yedik. Yakında da inşallah Gezi Parkı'nda da o sohbeti yaparız. Gençliğimizin en güzel günlerini orada geçirdik.

"Mamak'ta kirli bir oyun oynanıyor"
Ankara'da Mamak ilçemizde, birkaç gün önce bazı evlerin kapılarına çirkin bazı tehditler yazılıyor. Bir mezhebin mensubu vatandaşlarımıza yönelik gerçekten tahrikkar, çok kirli bir oyun oynanmak isteniyor. Polisimiz çok dikkatli, çok hassas bir şekilde meseleyi takip ediyor ve sorumluları yakalıyor. Bu yazıyı yazanların, kanlı bir terör örgütünün mensupları oldukları, daha da ilginci, ölümle tehdit ettikleri o mezhebin mensupları oldukları ortaya çıkıyor. Hatay'da da hala kaşıyorlar.

Yumruklar sıkılıysa tokalaşma olmaz
Şiddetin hiçbir kesime getireceği fayda yoktur ve olmayacak. Eğer yumruklar sıkılıysa tokalaşma olmaz. Şiddet her türlü anlaşmanın, uzlaşmanın önünü kapar. Her türlü meseleyi anayasa, yasalar, değerlerimiz ve meşruiyet çerçevesinde ele alacağız.

4 bin davetli katıldı
Başbakan Erdoğan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftara katıldı. İftara eşi Emine Erdoğan ile birlikte gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a küçük bir kız çocuğu çiçek verdi. İftara siyaset, sanat, iş, medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen temsilcilerinin yanı sıra yabancı misyon temsilcileri ve dini liderler katıldı. Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı iftarda AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu da bir konuşma yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı çizgi koymuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN