Sınıra kurşun geçirmez kule

PYD ile El Nusra arasındaki çatışmaların alevlendiği Suriye sınırına, termal kameralar, sensörler ve uydu takipli dijital zırh kurulacak. K. Irak sınırına ise kurşun geçirmez kuleler yapılıyor

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Suriye'de yaşanan çatışmalar Ankara'da rafa kaldırılan önemli projeleri hızlandırdı. PKK'nın Suriye kolu PYD ile El Nusra'nın arasındaki çatışmaların sınıra sıçraması nedeniyle daha önce askıya alınan dijital zırh projesi yeniden ele alındı. Sınırdaki güvenlik için termal kameralar, radarlar, gece görüş cihazları, sensörler, hava ve devriye araçları arttırılacak, uydu takip sistemleri kullanılacak. Proje 6,5 Milyar Euroya mal olacak. Bu arada Suriye sınırı milli imkanlarla geliştirilen teknolojiyle izlenmeye başlandı. ASELSAN'ın ürettiği uzun menzilli radar sitemi de Şanlıurfa'ya konuşlandırıldı. Kalkan adlı sistem Suriye'deki hava hareketlerini 300 kilometreye kadar tarayabilecek.

GÜL VE ERDOĞAN'A BRİFİNG

Söz konusu proje geçtiğimiz hafta Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel arasında yapılan üçlü zirvede de gündeme geldi. Suriye'deki çatışmaların Türkiye'ye olan muhtemel ektilerinin değerlendirildiği toplantıda Orgeneral. Özel'in dijital kalkan projesiyle ilgili detayları da aktardığı öğrenildi. Projenin 2014 yılının ortalarında tamamlanması öngörülüyor. Kontrolsüz göçün önlenmesi ve sınır güvenliğinin tek bir merkezden yapılması için Sınır Güvenliği Teşkilatı'nın da yıl sonunda hayata geçirilmesi hedefleniyor.

TEL ÖRGÜLER YENİLENDİ
Şanlıurfa' nın Ceylanpınar ilçesi sınırındaki askerler güvenlik önlemlerini arttırdı. Zırhlı araçlarla askerler sınır hattı üzerinde olası sürekli devriye geziyor. Askerler Suriye tarafındaki hareketliliği de sürekli olarak gözemliyor. Uzun süredir Suriye tarafında yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle bazı bölümlerinde yıpranmaların meydana geldiği sınır tellerinde ise güçlendirme ve onarım çalışması başlatıldı.

ATEŞKES SESSİZLİĞİ

Suriye sınırındaki Tel Abyad'da PYD ve Özgür suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmalar yerini sessizliğe bıraktı. ÖSO komutanı Türkmen asıllı Abdurrahman Dede, "Bizim Kürt halkıyla işimiz yok. İşimiz PYD milisleriyle. Kürtleri emniyetli bir yere gönderdik. Şu anda ateşkes anlaşması var. Tankları mevzilere çektik. 19 kayıp verdik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınıra kurşun geçirmez kule
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN