Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alevilerin beklentilerini dikkate almak görevdir

Alevi Sünni Kardeşliği iftarında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, "Hepimiz birbirimize eşit vatandaşlarız" mesajı verdi. Gül, "Alevilerin beklentilerini, arzularını dikkate almak devletin görevidir" dedi

Giriş Tarihi: 25.7.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ülkemizdeki Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın beklentilerini, onların arzularını dikkate almak devletin görevidir" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, işadamları Zeynel Abidin Erdem ve İbrahim Polat öncülüğünde Anadolu Alevisi-Sünnisi Gönlünde Tüter Ehl-i Beyt Sevgisi" temasıyla düzenlenen Alevi Sünni Kardeşliği iftarına katıldı.

ALEVİ DEDE'DEN 2 RİCA

Yeşilköy'deki Polat Otel'de düzenlenen iftarda Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Alevi kanaat önderi Seyit Derviş Tur lokma duası yaptırdı. Duanın ardından, Cumhurbaşkanı Gül'den iki ricası olduğunu belirten Tur, cemevlerinin ibadethane statüsüne getirilmesini ve 3. köprüye verilen Yavuz Sultan Selim adının Yunus Emre olarak değiştirilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı konuşmada, "Özellikle çevremize baktığımızda İslam dünyasında olup bitenleri hepimizi derinden üzüyor. İslam dünyasının sıkıntılı bir dönemden geçtiği, kendi enerjisini kendi içinde harcadığı bir dönemden geçerken Türkiye olarak bizlerin daha büyük dayanışma, birlik içinde olmamız gerekir" dedi.

'BU RESİM MORAL VERİR'
Türkiye gibi büyük bir ülkede farklılıkların, çeşitliliklerin olmasının tabii olduğunu söyleyen Gül, "Bütün bunları iyi anlayabilmemiz, bütün bunlara saygı göstermemiz huzurun da birinci şartıdır." diye konuştu. İslam içinde farklı mezhep, yorumları olduğunu belirten Gül, "Ülkemizdeki Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın beklentilerini, onların arzularını dikkate almak devletin görevdir. Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler alıyorum. Gerçekten çok değerli çalışmaların yapıldığını görüyorum. Memleketimizde büyük bir olgunluk var. Şunu unutmayalım ki bu ülke hepimizindir. Hepimiz birbirimize eşit vatandaşlarız. Hiç kimsenin birbirine üstünlüğü yoktur. Ülkeye sahip çıkmada hepimizin eşit sorumluluğu vardır. Daha yapacak çok iş var bu ülkede. Buradaki resim Türkiye'ye moral verir" dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise yaptığı konuşmada, cemevlerine mutlaka maddi destek sağlanması gerektiğini söyledi.

Kardeşlik iftarına büyük katılım
İftara Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanısıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Alevi kanaat önderi Seyit Derviş Tur, Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı İrfan Çetinkaya, dede Ali Kılıç, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sanatçı Ajda Pekkan ve çok sayıda davetli katıldı.

Mısır'a milli gün tebriği
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'da ordunun geçici cumhurbaşkanı olarak atadığı Mansur'a, Mısır'ın milli günü dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Ahmet Sever, Türkiye'nin tüm Mısır halkının milli gününü kutladığını, mesajın Türkiye'de ilgili devlet kurumlarıyla istişare halinde hazırlanıp gönderildiğini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevilerin beklentilerini dikkate almak görevdir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN