Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çözüm sürecinden vazgeçen biz olmayız'

Şırnak'ta Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan "Bu süreci yokuşa süren, engellemeye çalışan ağır bir vebalin altına girer. Süreci ilerleterek bütün meseleleri halledeceğiz"dedi

Giriş Tarihi: 27.7.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 7 aydır doğu ve güneydoğuda terörden dolayı acı yaşanmadığını dile getirirken, "Çözüm sürecini ilerleterek, aradan silahları çekerek, helalleşerek bütün meseleleri halledeceğiz" dedi. Erdoğan, 11 Bakan, BDP'li Hasip Kaplan ve merhum Şerafettin Elçi'nin ailesinin de katıldığı Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı açılışında şunları söyledi:
Bugün Cizre'nin yetiştirmiş olduğu önemli bir siyaset adamını bu gerçekleştirdiğimiz açılış vesilesiyle anlamlı şekilde yad ediyoruz. Değerli siyasetçimiz, hayatı zorluklarla mücadele ile geçmiş merhum Elçi'nin ismini verdik ve onun ismini kalıcı kıldık. Elçi'nin ismi inşallah bu havaalanı ile sürekli anılacak.
Bu topraklarda kimi zaman acı hadiseler yaşandı. Bu topraklarda kimi zaman ölümler, işkenceler yaşandı. 10.5 yıldır şunu tüm kalbimle söyledim söylüyorum, biz yaşanan acı hadiselere değil artık yaşanan güzel hadiselere bakacağız. Geçmişin elbette izini süreceğiz. Ama şimdi geleceğe bakma istikbale bakma zamanıdır. Şimdi acılara son verme sıkılı yumrukları çözüp, kucaklaşma, helalleşme zamanıdır.
Yeterince acı yaşadık, yeterince zamansız ölüm yaşadık. Türkiye bunları hak etmiyor. Yaklaşık 7 aydır bu bölgede terörden dolayı acı yaşanmıyor. Yıllardır gidilemeyen dağlara gidiliyor, oralarda piknik yapılıyor. Yılardır terk edilen köylere gidiliyor. Bu baharı beraber kalıcı hale getirmeye hazır mıyız? İşte önemli olan bu. Çözüm sürecini ilerleterek, aradan silahları çekerek, helalleşerek bütün meseleleri halledeceğiz.
Biz isterdik ki bütün siyasi partiler kanı durdurmak için, annelerin gözyaşını dindirmek için süreçte yer alsın. Ama bazıları bundan kaçıyor, kaçsalar da biz devam edeceğiz. Merak etmeyin her zaman dik durduk, bundan sonra da dik duracağız, ama dikleşmeyeceğiz. Biz kapılarımızı kimseye kapatmadık bizim kapımız herkese açık.
Çözüm sürecini akamete uğratan, asla ve asla biz olmayız. Çözüm sürecinden vazgeçen, bu süreci sabote eden, bu süreci sonuçsuz bırakan asla ve asla biz olmayız. Bu süreci akamete uğratan, ağır bir vebalin altına girer. Bu süreci sabote eden, tahrik eden, yokuşa süren, engelleyen ya da engellemeye çalışan, çok ağır bir vebalin altına girer.

"KAÇA YAYIMLADINIZ?"
Mısır'daki sandık yüzde 52 ile Mursi'yi Cumhurbaşkanı yapıyor. Yüzde 65'le anayasa kabul ediliyor. Bu askeri yönetim bugün için çağrı yapıyor. Kendi taraftarlarına "Tahrir'de toplanın" diyor. Orada Mısır halkını birbirine vurduracak ondan sonra kendine vazife çıkaracak. Diyecek ki "halk birbirine düştü, ben de asker olarak müdahale ettim."
Türkiye aleyhine çirkin bir mektup yayınlandı. Sözde ünlü şahısların mektubun içindeki kelimelere bakmadan böyle bir mektuba imza atmalarını biz esefle karşıladık. Acaba kaça bu mektubu yayımladınız Times? İşte senin bedelin o.

GÜVERCİN UÇURDU, İFTARA KATILDI
Törende güvercin uçuran Erdoğan daha sonra iftar yemeğine katıldı. Erdoğan Uludere'de 34 sivilin ölümü ile sonuçlanan operasyonda hayatını kaybedenlerin aileleri ile de görüştü. Erdoğan iftar sonrası bir saat 10 dakika süren görüşmede acılı aileleri dinledi, devlet adına üzüntülerini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çözüm sürecinden vazgeçen biz olmayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN