Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nden katliama tepki

Giriş Tarihi: 27.7.2013 17:43 Güncelleme Tarihi: 27.7.2013 18:42
Türkiye, Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe kartışı protestoların yapıldığı Rabiatül Adeviyye meydanındaki demokrasi yanlılarına ateş açması sonucu yaşanan ölümleri kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır'da dün gece gerçekleşen sivil ve barışcıl gösterilere sert ve kanlı bir şekilde müdahale edilmesi sonucunda yüzlerce insanın hayatını kaybetmesinden, binlerce kişinin yaralanmasından Türkiye olarak büyük üzüntü duyulduğu kaydedildi. Açıklamada, "Kesinlikle kabul ve tasvip edilemeyecek olan bu vahim hadiseyi şiddetle kınıyor, hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz" denildi.

Son gelişmeleri ve can kayıplarının artma ihtimalinin endişeyle karşılandığı belirtilen açıklamada, barışçıl gösterilere yönelik şiddete ve silaha başvurulmasının, halkın üzerine sorumsuzca ateş açılmasının kamuoyu vicdanını derinden yaraladığı kaydedildi.

Açıklamada, can kayıplarına yol açan bu tür müdahalelerin Mısır'ın iç barışına ve huzuruna yardımcı olmayacağının apaçık ortada olduğu vurgulanarak, kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkan göstericilerin üzerine ateş açılmasının insanlık vicdanının kabul edebileceği bir durum olmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dost ve kardeş Mısır'ın içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde tüm Mısır vatandaşlarının can güvenliğini korumaktan sorumlu olan güvenlik güçlerinin bu sorumluluk bilinci içinde hareket etmeleri Mısır'ın iç barışı açısından mutlak zorunluluktur. Şu ana kadar şiddete başvurmadan demokrasiye dönüş yönündeki haklı taleplerini dile getiren göstericilerin de provokasyonlara kapılmadan hareket etmeleri, barışçıl yöntemlerden ayrılmamaları önem taşımaktadır. Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda yaşanan son olaylar, Mısır'da halkın iradesine saygı gösterilmesinin, barışçıl gösterilere imkan tanınmasının ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Sivil gösterilere karşı takınılacak yanlış tavırlar, demokrasiye geçiş sürecine fayda sağlamayacak, tüm Mısır halkı için öngörülemez sonuçlar doğuracaktır."

Mısır'da halkın özgür iradesine dayalı, anayasal meşruiyeti esas alan demokratik yönetime bir an önce geçilmesinin öneminin bu katliamla bir kez daha anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, "Üzerinde bütün kesimlerin uzlaşmaya varacağı kapsayıcı bir siyasi sürecin bir an önce uygulamaya konulmasının zaruri olduğuna inanıyoruz. Türkiye her zaman olduğu gibi kardeş Mısır halkının yanındadır ve demokrasiye geçiş sürecinde mümkün olan her türlü desteği vermeye hazırdır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden katliama tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN