Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu'dan Mısır çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır'da Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan demokrasi yanlılarına güvenlik güçlerince ateş açılmasıyla ilgili, "CHP olarak ülkedeki bütün tarafları ve Mısır ordusunu itidalli davranmaya, şiddeti derhal sonlandırmaya ve bundan sonra şiddete mahal vermeyecek adımları derhal birlikte atmaya davet ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Giriş Tarihi: 27.7.2013 16:48
Kılıçdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'da giderek tırmanan şiddet sarmalını ve artan can kayıplarını, kaygı ve üzüntüyle izlediklerini belirtti.

Gerekçesi ne olursa olsun, yönetime el koyan Mısır ordusunun kendi halkına karşı silah kullanarak Mısır vatandaşlarının ölümüne yol açmasını kınadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ordunun görevinin, Mısır vatandaşlarının bütün koşullarda can güvenliğini sağlamak olduğunu vurguladı.

Mısır ordusunun darbeden sonraki tutum ve davranışlarının, ülkenin geleceği ve demokrasisi bakımından iyimser olmalarına imkan tanımadığını bildiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Mısır halkı, Tahrir Meydanı'ndaki barışçıl gösterilerde demokrasi ve özgürlük üretebileceğini göstermiştir. Şimdi, darbe sonrasında, Mursi yanlıları ile karşıtları arasındaki gerginlik, ordunun da müdahalesiyle şiddete dönüşmüştür. CHP olarak ülkedeki bütün tarafları ve Mısır ordusunu itidalli davranmaya, şiddeti derhal sonlandırmaya ve bundan sonra şiddete mahal vermeyecek adımları derhal birlikte atmaya davet ediyoruz. Uluslararası toplumu da Mısır'daki şiddeti sona erdirecek adımların atılması ve ülkede demokrasi, özgürlük, fırsat eşitliği ve istikrarı sağlama doğrultusunda yardımcı olması için göreve çağırıyoruz. Kardeş Mısır halkının acılarını paylaşırken, geleceğe dönük umutlarının gerçekleşmesi için CHP olarak onların yanında olacağımızı bilmelerini istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu'dan Mısır çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN