'ye uyarı

lideri Müslim, İstanbul ziyaretinde çantasından "Türkiye ile gerilim istemiyoruz" mesajını çıkarttı. Başbakan Erdoğan "MİT, PYD'yi tehlikeli adım attıkları konusunda uyaracak" dedi

Giriş Tarihi: 27.7.2013
PKK'nın Suriye kolu Başkanı önceki akşam sürpriz bir şekilde geldiği İstanbul'da MİT ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştü. Müslim çantasından "gerilim istemiyoruz" mesajı çıkartırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan uyarı mesajı geldi. Müslim Türk yetkililerle yaptığı görüşmede "Gerilim istemiyoruz" mesajı verdi.

'YOL HARİTAMIZI ÇIKARACAĞIZ'
Başbakan Erdoğan dün yaptığı açıklamalarda Müslim'in ziyaretiyle ilgili soruları, "Bu konuda alınan karar geriği MİT, kendileriyle gerekli görüşmeleri yapıyor. Attıkları adımların yanlış tehlikeli adımlar olduğu noktasında kendilerine gerekli uyarılar yapılacak" dedi. Erdoğan Suriye'deki çatışmalarla ilişkili olarak ise, "Hassasiyetimiz sürüyor. Geçen hafta dar çerçeveli toplantı yapıldı. Gerek Genelkurmay, gerek Dışişleri gerek MİT bir çalışma içinde. Bu hafta içinde tekrar biraraya geleceğiz. Oradaki gelişmeler masaya yatırmak suretiyle atacağımız adımları tekrar tespit edip yol haritamızı çıkartacağız" diye konuştu. Müslim ile görüşmelere katılan Türk yetkililer ise Suriye'nin toprak bütünlüğünün Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğu vurgusunu yaparken, "Sınırda oldu-bittilere izin verilemez" mesajı iletildi. PYD'nin özerk yönetim oluşturma isteğinin sakıncalarına dikkat çekildi. Müslim'e Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki hiçbir grupla sorunu olmadığı net bir şekilde anlatıldı.

ÇETELERE KARŞI DESTEK İSTEDİ
Müslim ise yapılan görüşmelerde Suriye'nin bir parçası olduklarını ve Türkiye için tehlike olmadıklarırı söylediği öğrenildi. Suriye'de muhaliflerle ve Kürt grupları ile yaptıkları görüşmeleri aktaran Müslim, Kürt partilerle beraber geçici bir hükümet kurmak için anlaşmaya vardıklarını ve bunun seçim komitesi gibi çalışacağını kaydetti. Ayrıca, Esad rejimi sonrasında federal bir bölge içinde Suriye'deki diğer etnik gruplarla bir arada yaşamak istediklerini aktardı. Müslim şu mesajları verdi: "Bölgedeki çeteler sivilleri rehin alıyor, evlerini yağmalıyor. Çetelere karşı Türkiye'nin desteğini istiyoruz. Cenevre toplantısı bizim için önemli, Kürtler olarak yer alacağız. Türkiye-Suriye Kürtleri akraba, kan bağımız var. Hükümet bizi de muhatap almalı. Nusaybin'in karşısındaki ve Ceylanpınar'da sınır kapıları açılarak, insani yardım geçişlerine izin verilmeli."

TUTUKLANMAMA GÜVENCESİ

Bu arada Müslim'in Ulusal Kürt Konferansı nedeniyle, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'nin sarayında bulunduğu sırada MİT ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşüp, "Gerilim istemiyoruz" mesajını Ankara'ya direk aktarmak istedği öğrenildi. "Tutuklanmama ve güvenlik sağlanması" konusunda güvence alan Müslim Türkiye'nin Erbil Konsolosluğu aracılığı İstanbul'a geldi.

BAYRAK İNDİRİLDİ
Salih Müslim'in İstanbul ziyaretinde Türkiye'nin sınırdaki PYD bayrağı hassasiyetini iletmesi karşılık buldu. Dün sabah saatlerinde Rasulayn bölgesinde, yüksek bir binada asılı olan ve PYD'ye ait bayraklar indirildi. Yerine bölgede meşru güç olarak görülen Suriye Ulusal Kürt Konseyi'nin bayrağı asıldı. Bu arada Rasulayn bölgesinde, PYD ile El Nusra Cephesi arasındaki çatışmalar önceki gece de aralıklarla sürdü. Güvenlik güçlerinin sınırda aldığı güvenlik önlemleri devam ediyor. Sınırda açılan mevzilerde gün boyu nöbet tutan askerler, Türkiye'ye sığınmak isteyen Suriyelilerin sınırdan geçişini de kontrollü şekilde sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD'ye uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN