Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alınan tedbirler felaketi önledi

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Türkiye'nin Somali'nin başkenti Moğadişu'daki büyükelçiliğine yönelik saldırıyla ilgili incelemeler devam ederken detaylar netleşmeye başladı. Somali'deki güvenlik zafiyetinin artması üzerine güvenlik birimlerinin elçilik ve çevresindeki önlemleri artırdığı, saldırıya uğrayan elçilik ek binasında alınan önlemlerin kayıpların artmasını engellediği anlaşıldı. Kaynaklar "Bombalı saldırıda kullanılan araç ölçek olarak oldukça büyük ve güçlü patlayıcılarla donatılmış olmasına rağmen ilk patlamada alınan önlemler sayesinde herhangi bir zayiat verilmedi, patlamanın ardından saldıran intihar bombacılarından ikisi anında etkisiz hale getirildi, üçüncüsü ise yaralı halde bombayı patlatabildi. Polislerimizin yaralanmaları da bu anda gerçekleşti" değerlendirmesi yaptı. Güvenlik kaynakları saldırının daha büyük kayıplara yol açmasını şu önlemlerin engellediğini belirtti:

EN DERİNLİKLİ BİNA: Türkiye Somali'deki insani yardım ve kalkınma çalışmalarına hız verirken Türk binalarının güvenliğinin de artırılması için bir dizi önlem aldı. Bina ile dış güvenlik arasındaki mesafe canlı bombaların binaya ulaşmasını geciktirdi. Mogadişu Büyükelçiliği ek binası, bina ile dış güvenlik arasındaki mesafe bakımından şehirdeki en derinlikli binalar arasında yer alıyor.

BİNA ETRAFINDA TAMPON BÖLGE: Dış güvenlik önlemi olarak, binayı çevreleyen duvarların etrafına olası patlamaların etkisini en aza indirmek amacıyla tampon bölge oluşturuldu. Tampon bölge, kum çuvallarından oluşturulan yüksek duvarlarla, gözetleme noktaları da tel örgülerle desteklendi. Ayrıca bina girişleri darbe emici görevi taşıması için güçlü araçlarla desteklendi.

GÜVENLİ ALANLAR: Bina çevresinde bazı bölgeler güvenli alan ilan edildi. bu kapsamda Somalili istihbarat ve yerel güvenlik güçlerinin sayılarının artırılması sağlandı. Kontrol noktaları kurulması temin edildi.

ZIRHLI ARAÇLAR: Büyükelçiliğin kullanımı için zırhlı araçlar tahsis edildi, personelin ulaşımı sürekli olarak bunlarla sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alınan tedbirler felaketi önledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN