Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'da temyiz duruşması 9. gününde

Yargıtay'da, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu Balyoz Darbe Planı davasının temyiz duruşması 9. gününde.

Giriş Tarihi: 29.7.2013 15:57 Güncelleme Tarihi: 29.7.2013 15:58
361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşmasının üçüncü haftasının ilk günü başladı. Duruşmaya avukatlar ile sanık yakınları katılıyor. Temyiz duruşmalarında şimdiye kadar 144 sanığın savunması tamamlandı. Sanıklar Mehmet Cem Çağlar, Korcan Pulatsü, Hüseyin Çınar, Ahmet Erdem, Bülent Günçal, İsmail Taş, Ziya Güler, Beyazıt Karataş, Turgut Atman, Nedim Güngör Kurubaş, Mustafa Erhan Pamuk, Mehmet Erkorkmaz, Mehmet Eldem, Cenk Hatunoğlu, Mustafa Haluk Baybaş, Rıdvan Ulugüler, Sefer Kurnaz ve Berna Dönmez olmak üzere 18 sanığın savunmasına başlayan avukat Ali Fahir Kayacan, savunmasına kaldığı yerden devam ediyor.

Balyoz Davası'nda cebir ve şiddet içermediği gibi fiilde olmadığını savunan Kayacan, Mısır'daki askeri darbeyi hatırlattı. "Mursi'nin taraftarları ve polis gücü karşı koysa Silahlı Kuvvetler de Mısır'da yenilseydi ve tutuklansalardı, o anda icra tamamlanmış olurdu." diyen Kayacan, Türkiye'de böyle bir durumun söz konusu olmadığını ileri sürdü.

Hoyrat bir hukuk anlayışının uygulandığını iddia eden Kayacan, Türkiye'de ilk defa bir darbenin yargılandığını belirterek Genelkurmay'ın bilgi gönderdiğini, Hava Kuvvetlerinin rapor gönderdiğini ancak mahkemenin itibar etmediğini savundu. 28 Şubat soruşturmasında ise mahkemenin Genelkurmay'ın gönderdiği belgeleri dikkate aldığını söyledi.

Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul, mahkemenin mahkumiyet hükmüne dayanak yaptığı delillerdeki değişiklikler ve iddiaların birbirine benzediğini ifade etti. "Nüans farklılıkları var, detayda farklılıklar var." diyen Ertuğrul, savunma yapılırken gönderme yapılmasının daha iyi olacağını kaydetti.

Kayacan, savunmasını bitirdi. Duruşmaya verilen öğlen arasının ardından sanık Aytekin Candemir'in avukatı Oğuz Kayıran savunmasına başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da temyiz duruşması 9. gününde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN