Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 29.7.2013 21:32 Güncelleme Tarihi: 29.7.2013 22:52
Başbakan Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iftar yemeğinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği iftar programına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iftar sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan, burada yaptığı konuşmada, Kadir Topbaş'ın Zeytinburnu'ndaki projeyi Central Park olarak takdim etmesine yanıt verdi.

Erdoğan, "İstanbul'a Central Park yakışmaz. İstanbul'a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin." dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları; 'Hantepe'de baskın yapılarak ölenler, Gediktepe'deki baskında ölenler de bizim şehidimizdi. Bingöl'de 33 kişi aynı araçta baskınla şehit edilmeleri de bizim içi faciaydı. Her tarafa adil yaklaşacağız. Biz hepsine insan nazarıyla baktık. Bizler de onlar için gözyaşı döktük. Biz cenazeler üzerinden siyaset yapan bir parti değiliz.'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Zeytinburnu'ndaki projeyi Central Park olarak sunmasıyla ilgili, "Niye Central Park? İstanbul'a Central Park yakışmaz. İstanbul'a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin, mesele budur" dedi.

"KAYBEDİLEN CANIN TELAFİSİ OLMAZ"

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Haliç Kongre Merkezi'de düzenlediği iftara katıldı. Erdoğan, yaptığı konuşmada, bazılarının artık ölüler üzerinden de ayrım yaptıklarını söyledi. İnsanlık ve vicdan adına bundan büyük üzüntü duyduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kaybedilen her şey yerine konulur, telafi edilir ama canın telafisi olmaz. Canla birlikte insan onurunun, haysiyetinin, şerefinin telafisi olmaz. Canlılar kaybedildiğinde onur, haysiyet, şeref kaybedildiğinde yerlerine başka bir şey konulamaz. Hem ulusal, hem küresel ölçekte bugün yaşadığımız hadiseler gelir geçer. Yarın biz birbirimizin yüzüne bakacağız. Yarın bizim çocuklarımız, torunlarımız birbirlerinin yüzlerine bakacaklar. Tarihte öyle olaylar yaşandı ki, acısı bugün bile devam ediyor. İşte bundan 14 asır önce yaşanmış bir Kerbela faciasının acısını bugün bile biz yüreklerimizde hissediyor, gözyaşı döküyoruz. Bunun gibi nice olumsuz örnek var. Bir kıvılcım bütün bir tarihi yakabiliyor. Bütün bir halkın boynunu yere eğebiliyor."

"MARMARAY 29 EKİM'DE AÇILACAK"

Türkiye üzerinde oyun oynandığını belirten Erdoğan, şunları ifade etti:

"Türkiye'de oynanan oyun sadece içerden değil, içerde bu işin figüranları var. İçerdeki aktörler, aynen dışarıdan kurgulanarak, bu oyunun içinde bilerek, bilmeyerek yer almışlardır. Bütün samimiyetimle, birçok olayın içini bildiğim için söylüyorum; güçlü bir Türkiye'yi dünyada hazmedemiyorlar, kabullenemiyorlar. Bugün 10 yıl öncesine göre, 3 kat güçlendik. İşte buyurun, şurada 3. köprü yapılıyor, birileri çıkıyor, "Yapturmazuk, istemezük' diyor. Bunlar birinci köprüye de karşı çıktılar, ikinci köprüye de karşı çıktılar. Şimdi 3. köprüye de karşı çıkıyorlar. Şu anda inşaatı başladı, devam ediyor. İnşallah 2015 sonu gibi bu proje yetişecek. Aynı boğazda, boğazın altından raylı sistem, Marmaray Çok engellediler, 4 yılımızı oradan yediler ama şu an bitme noktasına geldi. Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarını Marmaray'ın açılışıyla yapacağız."

"BİRİLERİ BİZİ TAKLİT ETSİN"

Topbaş'ın Zeytinburnu'ndaki projeyi Central Park olarak sunmasına da yanıt veren Erdoğan, "Az önce söylüyor Kadir Bey, gazeteler tabi başlık atıyor; Central Park. Niye Central Park? İstanbul'a Central Park yakışmaz. İstanbul'a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin, mesele budur. Zeytinburnu gibi bir yerde 500 dönüm araziye yapılacak olan şehir parkıyla bölge nefes alma imkanını bulacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN