Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi Parkı'nda 17 gözaltı

Giriş Tarihi: 30.7.2013 15:56

Taksim Gezi Parkı'nda eylem sonrası kimlik kontrolü yapan polis, 17 kişiyi gözaltına aldı. Olaylar sırasında parkta bulunan bir Alman vatandaşının polise tepki göstermesi dikkat çekti.

TMMOB ile ilgili yapılan yeni yasal düzenlemeyi görüşmek için bir basın toplantısı yapan TMMOB üyeleri açıklamanın ardından yaklaşık 50 kişiyle Gezi Parkı'na girmek istedi. Çevik kuvvet polisi, ilk önce TMMOB üyelerinin içeriye girmesine izin vermedi. Polislerle görüşüp izin alan TMMOB yetkilileri, sloganlar eşliğinde Gezi Parkı'na geldi. Kısa bir süre parkı gezen üyeler, Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu simge mezar taşlarının önünde bir açıklama yaptı.

Ankara'dan İstanbul'a geldiklerini ifade eden TMMOB Başkanı Ali Ekber Çakar, "18 ay önce başlayan mücadele serüveninde Gezi Parkı'nı görelim istedik. Hem de İstanbul'da bulunan emek kitle örgütlerin mücadelesinin sonucunu burada gördük. Umut ediyoruz ki, İstanbul halkı Gezi Parkı'na sahip çıkar. TMMOB'ye yürütülen operasyon halka karşı, yaşadığımız kente karşı yapılan bir operasyondur. Buna sahip çıkmanızı istiyoruz. Bu kentte yaşayan insanların daha ferah yaşamasını istiyoruz." dedi.

Gezi Parkı ile alakalı Cumhurbaşkanlığı'na bir çağrıda bulunan Ekber, "Lütfen bu yasayı geri gönderin. Bu yasa halk ve toplum adına yararlı olan bir kanun değildir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından polis ekipleri ise parkta kimlik göstermeyen ve parkta yatanlara karşı bir operasyon düzenledi. Parkta bulunan yatak, kilim gibi malzemeleri belediye ekipleri çöpe attı. Yaşanan gerginlikte 17 kişi gözaltına alındı. Bu arada çıkan olaylarda fotoğraf çeken ve polislere tepki gösteren Alman Klaüs Müller de karakola götürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi Parkı'nda 17 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN