Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava'da şok istifa

Giriş Tarihi: 30.7.2013

Uludere'deki bombalama kararını veren 3 komutandan biri Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korg. Nezih Damcı emekliliğini istedi

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda kritik bir general Yüksek Askeri Şûra'ya günler kala istifasını istedi. Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korg. Nezih Damcı'nın emekliliğini istediği öğrenildi. 35 sivilin hayatını kaybettiği Uludere olayında adı geçen Damcı'nın Gezi eylemlerine de destek verdiği öğrenildi. Damcı'nın emeklilik talebi 1 Ağustos'ta başlayacak Şura'da değerlendirilecek. Korg. Damcı 2 yıl daha bu rütbede görev yapabilecekti. 2011'de korgeneral olan Damcı, 2015'te terfi sırasına girerek orgenerallik bekleyen isimler arasında yer alacaktı. Öte yandan, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk'ün de emeklilik dilekçesi vermeye hazırlandığı iddia edildi. Korg. Damcı'nın adı 35 sivilin hayatını kaybettiği Uludere olayları nedeniyle sık sık gündeme gelmişti.

ULUDERE'Yİ İZLEMİŞTİ

Bombalama Korgeneral Nezih Damcı'yla birlikte Hava Kuvvetleri Harekat Başkanı Korg. Ateş Mehmet İrez ve Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanı Korg. Veysi Ağar'ın analizleri sonucu gerçekleşti. Edinilen bilgilere göre, bölgede terörist unsurların bulunduğuna dair istihbaratların gelmesinin ardından bölgeye Heronlar gönderildi. Damcı ile İrez Ankara'ya gönderilen görüntüleri canlı olarak izleyip Ağar ile bilgileri paylaştı. 3 komutan, yaptıkları değerlendirme sonucu bölgenin bombalanmasını değerlendirdi. Bombalama tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten de bilgilendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava'da şok istifa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN