Hedef, Türkiye'nin 'Kara Kıta' politikası

Ankara'da "Afrika politikasının hedef alındığı" değerlendirilen 'deki eylemin istihbaratı üç ay önce geldi. Önlemler, "Elçilikteki herkesi öldürmeyi" planlayan teröristleri engelledi

Giriş Tarihi: 30.7.2013
Türkiye'nin 'deki ne yapılan bombalı saldırı iki gün boyunca Ankara'da Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'ndaki toplantılarda masaya yatırılırken, Türkiye'nin "Birleşik Somali" politikasının baltalanmaya çalışıldığı ifade edildi. Türkiye'nin 1.5 sene önce devlet düzeyinde insani yardımlar ile başlattığı Somali politikasına yönelik son 3 aydır ciddi tehdit istihbaratı aldığı öğrenildi. Özellikle, nisan ayında gerçekleşen ve bu ülke için tarihi olarak nitelendirilen Somali ve Somaliland görüşmelerinin hemen ardından saldırı olacağına yönelik istihbarat sayısında artış yaşandı. Somali ile Somaliland arasındaki barış görüşmelerinin ikincisi geçtiğimiz hafta İstanbul'da gerçekleşirken, saldırının bu görüşmenin ardından gelmesi Türiye'nin Afrika politikasının hedef alındığı yönündeki görüşü güçlendirdi. Türkiye'nin, son 3 ayda Somali'deki güvenlik tedbirlerini artırdığı ve insani yardım kuruluşlarına özel program başlattığı öğrenildi. Somali'deki saldırıya ilişkin Ankara'da yapılan değerlendirmeler şöyle:
* ARABULUCULUK RAHATSIZ ETTİ: Türkiye'nin Somali politikasında taraf ayırt etmeden sadece insani yardıma yönelik bir politika izlemesi tüm kesimlerin güvenini kazandı. Mogadişu sokaklarındaki güven devlet yönetimine de yansıdı. Türkiye, Somali için tüm imkanları seferber ederken, Afrika'nın kronik sorunlarından Somali ve Somaliland arasındaki ihtilaf için de devreye girdi. İki ülke Cumhurbaşkanları Ankara'da ilk kez aynı masada buluşurken, aralarındaki sorunun çözümü için Türkiye'nin arabuluculuğunda Ankara Bildirgesi imzalandı. İşte bu bildirge çok farklı yerlerde rahatsızlığa neden oldu. Bu sürecin ardından Somali'deki Türk kuruluşlarına ve elçiliğine saldırı olacağı istihbaratları gelmeye başladı.
* İKİNCİ BULUŞMA VE PATLAMA: Türkiye, Somali'ye yönelik politikasında hiçbir değişikliğe gitmedi. Son olarak Temmuz ayının başında İstanbul'da, Somali ve Somaliland arasında birleşme ve ülkenin bütünü temsil eden bir yönetim kurulmasına yönelik ikinci görüşme yapıldı. Saldırı bunun üzerine geldi.
* RAHATSIZLIK BÜYÜK: Somali'de yapılan saldırı Somalileri de rahatsız etti. Türkiye'ye karşı büyük sevgi besleyen Somalilerin bu olaydan sonra ilk kez Şebab örgütüne karşı tavır alacağı değerlendiriliyor.
* TEDBİR ALINMIŞTI: Tedbirler facianın daha büyük boyutlara ulaşmasını engelledi. Yaklaşık 3 aydır alınan istihbaratların ışığında, Büyükelçilik çevresinde alınan güvenlik tedbirlerinin yanı sıra, zırhlı araç sayısı ve yerli koruma sayısı artırılmıştı. Ayrıca Türk yardım kuruluşlarına da çatışma, saldırı ve kriz anlarında neler yapmaları gerektiğine yönelik eğitimler verildi.
* HERKESİ ÖLDÜRECEKLERDİ: İçişleri Bakanı Muammer Güler de Amasya'da yaptığı açıklamada "Bir canlı bomba eylemine rağmen üç teröristin yanlarında 10'a yakın bomba, iki ayrı bomba düzeneği vardı. Buradaki bütün görevlilerimizi ve elçilik personelinin tamamını binayla beraber yok etmeyi planlayan bir menfur saldırıydı. Onlara da böyle bir fırsat verilmedi. Ama bir evladımızı kaybetmenin de üzüntüsünü yaşıyoruz" dedi.

Yaralı polisler Bozdağ'a saldırıyı anlattı
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Somali'deki Türk Büyükelçiliği ek binasına yönelik saldırıda yaralanan polis memurları Mustafa Bozkurt, Orhan Ergül, Hakan Beyrek ve Nurullah Çalışıcı'yı tedavi gördükleri Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti. Saldırı anını Bozdağ'a anlatan yaralı polisler, arkadaşları Mustafa Bozkurt'un faciayı önlediğini belirterek şöyle dedi: "Önce araba ile elçiliğin ek binasına girmeye çalıştılar. Ancak Mustafa aracın girmeye çalıştığını fark edince ateş ederek ikisini indirdi. Arabadaki üçüncü kişi üzerindeki bombaları patlatmaya çalıştı. Mustafa onu da indirdi ama düşerken pimi çekince patlama oldu." Yaralı polisleri TBMM Başkanı Cemil Çiçek de ziyaret etti. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef, Türkiye'nin 'Kara Kıta' politikası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN