Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önder'in İstanbul adaylığına yeşil ışık

Giriş Tarihi: 30.7.2013
BDP Gezi olaylarında öne çıkan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i yerel seçimde aday göstermeye hazırlanıyor. Önder'in, BDP'nin de içinde yer aldığı Halkların Demokratik Kongresi (HDK) kontenjanından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olması bekleniyor. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş IMÇ televizyonuna yaptığı açıklamada Önder'in adaylığı konusunda halkın tercihine kulak vereceklerini belirtti.

BDP'NİN ANKARA ZİRVESİ

Bu arada BDP grubu ve Merkez Yürütme Kurulu olağanüstü gündemle genel merkezde toplandı. Eşbaşkanlar Demirtaş ve Gültan Kışanak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, sınır dışına çıkışın tamamlanması, "normalleşme" süreci, yerel seçim hazırlıkları değerlendirildi. MYK'da Erbil'de yapılan Ulusal Kürt Konferansı hazırlık toplantısı, Suriye ve PYD Başkanı'nın İstanbul ziyareti de konuşuldu. Öte yandan Demirtaş, Öcalan'ın dış dünya ile temasının sağlanmasını istedi. PYD Başkanı Salih Müslim'in Öcalan'la görüştüğü iddialarının spekülasyon olduğunu söyleyen Demirtaş, Önder'in adaylığına ilişkin ise "Sokaktaki insan kimi istiyor, arzu ediyor, başarılı olacağına inanıyorsa ona açık olacağız" dedi.

Öcalan'ın dayısı da İmralı'da
BDP heyetinin iki hafta önce Öcalan'la yaptığı görüşmenin ardından dün de kardeşi Fatma Öcalan ve dayısı Süleyman Arslan İmralı'ya gitti. Süleyman Arslan'ın gidişi ile 14 yıl aradan sonra ilk defa Öcalan, birinci derece yakınları dışında bir akrabası ile görüşecek. Fatma Öcalan ziyaret sonrası "Artık hapisten sıkılmış. Normal hapis olsun. Artık o kapalı yerde dayanamıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önder'in İstanbul adaylığına yeşil ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN