Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cephanelik faciasında 2. duruşma

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu, 8'i asker 11 kişinin de yaralandığı mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın ikinci duruşması Eskişehir'de başladı.

Giriş Tarihi: 31.7.2013 16:02 Güncelleme Tarihi: 31.7.2013 16:04
1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, tutuksuz sanık Üsteğmen Tuncay Aydın savunmasını yaptı. Patlamadan iki gün önce 3 Eylül 2012 tarihinde Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran'ın, Bedri Naim ve Murat Döğer astsubayları, mühimmatların tasnifi, kendisini de depoların çevre temizliğiyle görevlendirdiğini ifade eden Aydın, ''Binbaşı Ali Duran, bu faaliyetlerin, denetleme yaklaştığı için 4 gün içinde bitirilmesini emretti. Biz de bu kadar kısa süre içerisinde faaliyetlerin bitirilemeyeceğini uyardık, ama ısrarlı davranarak görüş ve önerilerimizi dikkate almadı. Bizleri dinlemedi ve bu işin 4 gün içinde bitirilmesini emretti'' dedi.

ÇALIŞMALAR GECE EL FENERİ VE ARAÇ FARI İLE YAPILIYORDU

Bunun üzerine çalışma başlatıldığını ve istiflemenin gece geç saatlere kadar devam ettiğini söyleyen Üsteğmen Tuncay Aydın, ''Bu işler araç farı ve el feneri kullanılarak yapılıyordu. Bu durum iki gün boyunca devam etti. 4 Eylül 2012'de çalışmalar başladı. Faaliyetler yürürken bölük komutanı ile şehit cenazesine katıldım. Binbaşı faaliyetlerin 5 Eylül'de sabah saat 7.00'da başlamasını istedi. Ertesi günü yani 5 Eylül günü nöbetçi subay olduğumdan depolarda askerler çalışıyordu. Raylı sistem kurulmuştu ve her hangi bir aksaklık yoktu. Saat 17.30 sularında Bölge Komutanı Veysel Albay'ın yanına gittim ve depolarda tasnif çalışmalarının sürdüğünü bildirdim. Kendisi de bana teşekkür etti ve faaliyetlerin güzel olduğunu aktardı. Akşam yemeğinden Bedri Başçavuş askerlerin bir kısmını araçla depoya götürdü. Geri kalan diğer askerleri ise Cüneyt uzman depoya getirdi. Ben de yemek molasından sonra depoya gittim. Bedri Başçavuş sandıktan aldığı bir el bombasını askerlere göstererek, piminin çekilmemesi gerektiğini aksi halde patlayabileceğini anlatıyordu. Ben de askerleri bu konuda ikaz ettim. Saat 20.00 sularında ise Ali Binbaşı beni telefonla arayarak çalışmalar hakkında bilgi sordu. Ben de içerideki personelden aldığım bilgiye göre, saat 21.00 sularında faaliyetin biteceğini söyledim ve karargaha gittim. Ses ve sarsıntı oldu. Deprem olduğunu sandım. Patlama nedeniyle telsiz irtibatı kesildi. Daha sonra üstlerime bilgi aktardım'' diye konuştu.

SANIK ÇAPRAZ SORGUDA

Sanık Aydın'ın mahkeme heyetine yaptığı savunma sonrasında çapraz sorguya geçildi. Üsteğmen Aydın sorgusunda, depo dışında kısa dönem askerlerin, depo içinde ise uzun dönem askerlerin görev aldığından bahsetti. Bu iş için kısa dönem askerlere bir eğitim verildiğini görmediğini belirten Üsteğmen Aydın, 'Murat Döğer ve Bedri Naim başçavuş bu konuda gerekli uyarıları yapıyordu. Kısa dönem askerler mühimmat sandıklarını depo önüne kadar taşıyordu. Uzun dönemler ise sandıkları içeriye alarak istiflemeyi yapıyordu. Kısa dönemlerin depo içine girip girmediğini görmedim' şeklinde konuştu.

MAHKEMEDE GERGİN ANLAR

Mahkeme sırasında zaman zaman gergin anlar da yaşandı. Üsteğmen Aydın'ın avukatı Nejat Öztaşkent'in savunması sırasında şehit aileleri ile aralarında tartışma yaşandı. Bunun üzerine mahkeme heyeti, duruşmayı yarım saat erteledi.
Duruşmayı, 1. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Abidin Ünal, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, CHP Trabzon Milletvekili Volkan Can Alioğlu, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt ve CHP Eskişehir İl Başkanı Nihat Çuhadar da salonda izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cephanelik faciasında 2. duruşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN