Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Somali saldırısına Ankara'da soruşturma

Somali'de Türk Büyükelçiliği'ne yapılan bombalı saldırıyı "Türk devletine karşı işlenen suçlar" kapsamında değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili resen soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği ek binasına yapılan saldırıyla ilgili resen soruşturma başlattı. Saldırıyı "Türk devletine karşı işlenen suçlar" kapsamında değerlendiren savcılık TCK 13. maddesi gereğince El Kaide'ye bağlı El Şebab örgütüne yönelik incelemelerini derinleştirdi. Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk büyükelçilik çalışanlarının kaldığı ek binaya düzenlenen intihar saldırısında bir Türk polis şehit olurken, üç polis de yaralandı. 3 intihar bombacısının binadaki polisler tarafından fark edilmesi üzerine çıkan çatışmada 2 saldırgan etkisiz hale getirildi. Yaralı kurtulan üçüncü saldırgan ise üzerindeki bombayı patlattı. Olayda binada görevli polis memuru Sinan Yılmaz şehit olurken, üç polis de yaralandı.

İFADELER DOSYADA
Saldırının El Kaide'ye bağlı El-Şebab örgütünce gerçekleştirildiği tespit edildi. Ankara Cumhuriyet başsavcılığı resen soruşturma başlattı. Savcılık hayatını kaybeden Yılmaz ile ilgili otopsi raporlarının incelemeye alırken yaralı olarak kurtulan ve çatışmaya katılarak yaralı kurtulan polis memurlarının alınan ifadelerini dosyaya ekledi. Savcılık ayrıca Türk elçiliğinde çalışan Somalili görevliler hakkında da soruşturmayı derinleştiriyor. Saldırı sırasında ve öncesinde ihmaller ve bağlantılar çözülecek. Dışişleri bakanlığı ve istihbarat birimlerinin şu ana kadar topladıkları bilgiler de savcılık tarafından istenirken, Elçilikte bulunan kamera görüntülerinin tamamı incelemeye alındı.

13. MADEYE DAYANIYOR
Savcılığın soruşturma kararı TCK'nun 13. maddesine dayanıyor. 13. madde, soykırım, insanlığa karşı suç gibi uluslar arası suçların, bir yabancı tarafından yabancı bir ülkede işlenmesi halinde bile Türk kanunlarının ve Türk yargısının görevli olacağını öngörüyor. Faillerin belirlenmesiyle de şüphelilerin teslim edilmemesi halinde gıyaplarında yapılacak yargılamayla hüküm verilecek. Öte yandan saldırıda Türkiye'nin Eş Şebap'a karşı Somali emniyete verdiği eğitim desteğinin de rol oynamış olabileceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Somali saldırısına Ankara'da soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN