Flaş Ergenekon kararı

Giriş Tarihi: 2.8.2013 15:51 Güncelleme Tarihi: 2.8.2013 17:10

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, pazartesi günkü Ergenekon duruşmasına izleyici ve sanık yakınlarının alınmayacağını açıklayarak yapılacak gösterinin kanunsuz olacağı uyarısında bulundu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 5 Ağustos Pazartesi günü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan duruşma salonunda yapılacak Ergenekon Davası'na, 13 Ağır Ceza Mahkemesinin aldığı karar çerçevesinde sadece tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile milletvekilleri, avukatlar ve basın mensuplarının alınacağını, izleyici ve ailelerin salona alınmayacağını açıkladı.

Vali Mutlu, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Mehmet Artar ile birlikte Ergenekon davasının karar duruşması için alınan tedbirlere ilişkin İstanbul Valiliği'nde açıklama yaptı.

Olumsuzlukların yaratılması yönünde bir çabaya dönüşebilme ihtimalinin değerlendirildiğini belirten Mutlu, "Gerek jandarma komutanlığı, gerek emniyet müdürlüğümüz bu konularla ilgili planlarını yaparak son karar duruşmasının güvenli, huzurlu bir şekilde tamamlanması hususunda görevlerini yerine getireceklerdir" dedi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan duruşma salonunda yapılacak Ergenekon Davası'na izleyici alınmayacağını vurgulan Mutlu, "İzleyicilerin alınmayacağı solana sadece tutuklu ve tutuksuz sanıklar, basın mensupları ile milletvekilleri ve avukatları kabul edilecek. İzleyici ve aileler salonda bulunmayacak" ifadelerine yer verdi. Mutlu, Silivri mahkeme bölgesine yapılacak olan intikaller ve burada oluşturulacak kalabalıkların kanunsuz toplantı, gösteri mahiyetine bürüneceğini ifade ederek, "Bu nedenle bu toplantıya değerli yurttaşlarımızın yapılmış olan çağrılara riayet etmeyerek, iştirak etmemeleri ve bu bölgede huzur içerisinde mahkeme sürecinin tamamlanmasını önemli görüyoruz" dedi.

Uyarılara rağmen İstanbul ve il dışından da gelecek izleyiciler için gerekli tedbirlerin alınacağını kaydeden Mutlu, "Bu açıklamamıza rağmen intikaller olursa bununla ilgili tedbirlerimizi adım adım hangi safhaya kadar gerekiyorsa o safhaya kadar devam edeceğiz. Bu söylediklerim özellikle vatandaşların izleyici olamayacağını bile bile toplanıp gelmelerini engellemek, onları bilgilendirmek, boşu boşuna bölgeye intikal etmemelerini sağlamak için bir tavsiyedir. Bu tavsiyeye uyulduğu taktirde de yasanın toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili hükmü ihlal edilmemiş olacaktır ve dolayısıyla mahkeme heyetinin son karar duruşması öncesi ve sonrası bölgede farklı sıkıntıların olmasına fırsat verilmemiş olacaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Flaş Ergenekon kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN