Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröristlerin kanlı planı

Yunanlıların Sakız Adası karasularında gerçekleştirdiği operasyonda bir bot dolusu silahla yakalanan iki DHKP-C üyesinin Türkiye’ye geldiklerinde hedeflerinin Başbakanlık ile çok sayıda emniyet noktası olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 2.8.2013 12:06 Güncelleme Tarihi: 2.8.2013 14:49
Yunanistan İçişleri Bakanlığı'na bağlı Antiterör Dairesi'nce Sakız Adası karasularında gerçekleştirilen operasyonda DHKP-C üyesi Mehmet Yayla ile birlikte yakalanan DHKP-C eylemcisi Hasan Biber'le ilgili önemli bilgiler günışığına çıktı. Ak Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na yönelik bombalı saldırılarla ilgili Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekiliği'nce başlatılan soruşturma kapsamında yapılan araştırmalarda, Biber'in 2004'te kaldığı bir eylem nedeniyle 15 Ocak 2008'de DHKP-C örgütüne bilerek yardım etmek iddiasıyla yargılanıp 3 yıl 9 ay hapis cezası aldığı tespit edildi.


BÜLTEN ÇIKTI, KALDIRILDI

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın haberine göre; Biber'in hapis cezasını içeren dosya 2010'da Yargıtay'da görüşüldükten sonra onararak karara bağlanırken 28 ay hapis yatması kesinleşti. Bu süreçte cezası onanan Biber'in Suriye'ye giderek kayıplara karıştığı tespit edildi. Ardından Biber'le ilgili arama ve yakalama kararı çıkartıldı. Adalet Bakanlığı, uluslararası arama ve yakalama kararı çıkarılması için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Türk Interpol Dairesi'nden de kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti. Bu talep üzerine, Türk Interpolü, Biber'le ilgili dosyayı Interpol Genel Sekreterliği'ne gönderip kırmızı bülten çıkarılmasını istedi. Biber hakkında 2012'de kırmızı bülten çıkarıldı. Ancak, resmi kayıtlara göre, Biber hakkındaki kırmızı bülten, aynı yıl içinde kaldırıldı. Böylece Biber'in uluslararası düzeyde aramasına son verilmiş oldu.
Eş zamanlı iki bombalama olayı sonrasındaki araştırmalarda, kırmızı bülteni kaldırılan Biber'in eylemlerden kısa süre önce Ankara'ya gelerek Tuzluçayır semtinde bir evde kaldığı anlaşıldı. Eylemin ardından Adalet Bakanlığı çevresindeki kamera kayıtları üzerinde yapılan incelemelerde, bombalama için harekete geçen Biber'in, olay akşamı ilk kez saat 20.36'da Kızılay Selanik Caddesi üzerindeki üst geçitte kameraya yakalandı. Biber, eylemi gerçekleştirdiği 20.51'e kadar geçen 15 dakika içinde Güven Park içinde Başbakanlık'a yöneldi.


5 SANİYEDE İKİ BOMBA

Ancak, çiçekçiler bölgesindeki yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle bu kez Adalet Bakanlığı'nın arka kapısına yönelen Biber'in saat 20.51'de 5 saniye içinde iki ayrı el bombasının pimini çekerek özel güvenlikçilerin koruduğu bakanlık bahçesine attığı anlaşıldı. Biber'in F1 savunma tipi parça tesirli el bombası kullandığı ve bu bombanın 1979'dan bugüne kadar Türkiye'de PKK, DHKP-C, MLKP ve Hizbullah tarafından 678 farklı eylemde kullanıldığı belirlendi.


SİLAHLARI PAYLAŞTILAR

Sakız Adası'ndaki operasyonda ele geçirilen silah ve malzemelerin iki ayrı eylem için hazırlandığı anlaşıldı. Biber ile Yayla'nın, botta ele geçirilen silah ve patlayıcıları paylaşıp Ankara ve İstanbul'da eylem yapmayı planladığı belirtildi.

Reyhanlı'da yaşanan saldırı sonrasında Suriye sınırı ile Edirne sınırında alınan güvenlik önlemleri sonrasında özellikle DHKP-C üyelerinin bu iki sınırdan Türkiye'ye geçişi başaramadığı bu nedenle bot kiralayıp deniz yoluyla Türkiye'ye girmeye çalıştıkları ifade edildi. Yayla ve Biber'in Türkiye'de eylem hazırlığında olduğu ve hedeflerinin ise Başbakanlık ile çeşitli polis noktaları olduğu belirtildi.

Kaynak: Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristlerin kanlı planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN