Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 3.8.2013 18:35 Güncelleme Tarihi: 3.8.2013 19:06
Başbakan Erdoğan, Küçükçekmece Belediyesi'nin "Arenamega" adlı gösteri ve sanat merkezinin açılış töreninde konuştu.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Allah işkence altında inleyen tüm Müslümanlara dayanma gücü nasip eylesin. Mısır'daki zor günler geçiren kardeşleriniz için bu mübarek gecede dualarınızı esirgemeyin.

Buruk bir Ramazan yaşadık. Kadir Gecesi'ne mahsun duygularla giriyoruz. Şunu da biliyoruz ki her karanlık gecenin mutlaka aydınlık bir sabahı vardır.

Sabrın sonu mutlaka zaferdir. Asla karamsar olmayacağız.

Hicret sırasında o kutlu mağarada Hz. Ebu Bekir peygamberimize o sıkıntının olduğu anda ''Allah'ın yardımı ne zaman?'' diye sorduğunda peygamberimiz ''Korkma. Muhakkak ki Allah'ın yardımı yakındır'' demiştir. Allah bize bir Musa zaferini müjdeleyecektir.

ÇAMUR DERYASIYDI

Küçükçekmece bir çamur deryasıydı. Belediye Başkanı olduğum zamanda burada mesafe alınamıyordu. Mesafe almak için dertli olmak gerekiyordu. O zaman biz üzerimize düşeni yapıyorduk ama ilçe belediyelerinde sıkıntılar yaşıyorduk. Bugün burada muhteşem bir eserin açılışını hep beraber yapıyoruz. Şu anda şu eserin benzeri yok.

Tüm Türkiye'ye hitap edecek bir yatırımı resmi olarak herkesle buluşturuyoruz.

30 dönüm arazi üzerinde muhteşem sahnesi, mimarisi, dünyaya örnek teşkil edecek ışıklandırma ve ses sistemiyle bu güzel eser İstanbul ve Türkiye'nin önemli bir sanat merkezi olacak.

6 bin koltuk artı 2 bin ayakta olmak üzere 8 bini kapalı, 27 bini de ayakta olmak üzere 35 bin kapasiteli bir salonun içindeyiz.

Burası Avrupa'nın en büyük sahnesi.

TÜRKÇE HASSASİYETİNİ KAYBETTİK

Açılışını yaptığımız kamu ya da özel sektör yatırımlarında maalesef her şey birbirine karıştığı için zorlanıyoruz. Türkçe hassasiyetini kaybettik. Burada böyle bir sıkıntı yaşıyoruz. Bizim son derece zengin bir dilimiz olmasına rağmen niçin?

Eserlerimize isim koyarken yokluğunu ve yoksulluğunu hissetmeyeceğimiz bir tarihimiz var. Kültür diyoruz o da Türkçe değil. Hadi onu da Türkçeleşmiş kabul ediyoruz. İthal kelimelerle Türkçemiz mahvedildi.

Kültür ve Turizm Bakanı'na da hatırlatıyoruz gereğini yapmamız lazım.

ARENAMEGA YERİNE BAŞKA BİR İSİM DÜŞÜNÜN

Bir büyük esere isim koyarken başka dillere ihtiyaç duymadan kendi dilimizi yansıtacak bir anlayışı sürdürmemiz lazım. Bugün açılışını yaptığımız eserine ismiyle müsamma olsun Arena, mega yerine daha bizden bir isim düşünülmesini de sizlerin takdirine sunuyorum.

BÜYÜK BAŞARILAR KAZANDIRIYORUZ

10 yıl öce Hakkari'ye, Şırnak'a havalimanı yapılacak deseler kim inanırdı? Ağustos ayının ilk 3 gününde YAŞ toplantılarımızı yaparak, TSK'nın yeni komuta kademesini belirledik. Ardından Avrupa'nın en büyüklerinden olacak bir gösteri merkezini bugün açıyoruz. Yarın Marmaray'ın test sürüşünü yapacağız. Türkiye'ye çok büyük eserler, başarılar kazandırıyoruz. Nisan ayında Türkiye ekonomisinin 2012 büyüme rakamları açıklandı. AB ekonomide daralırken biz yüzde 2,2 büyüme oranıyla farklı bir yerde durduk.

TÜRKİYE'NİN HASIMLARI BOŞ DURMUYOR

Mayıs içinde 3. Köprü'nün temellerini attık. 2015'te burayı da bitireceğiz. Marmaray'ın biraz daha güneyinde 2 katlı tüpgeçit. Bu da 2015'te açılacak. Bütün bunları yaparken gece gündüz demeden parlamentomuz da çalıştı. Bizim bu millete sevdamız var. Son aylar içinde meclisimiz büyük fedakarlıkla çalıştı. Çok önemli yasal düzenlemeleri gerçekleştirdik. Yatırımlarımıza, hizmetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

Türkiye üstü üste başarılar elde ederken, elbette içeride ve dışarıda Türkiye'nin hasımları da boş durmuyor. Türkiye bu yürüyüşü sürdürüyor, devam edecek. Kimse Türkiye'nin büyümesini engelleyemez. Şu anda ekonomisiyle küresel ölçekte büyük bir Türkiye var. Dış politikasıyla mazlumların yanında duran bir Türkiye var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN