Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenekon davasının 5 yıllık serüveni

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon davasında mahkemenin pazartesi günü kararını açıklaması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 3.8.2013 12:36 Güncelleme Tarihi: 3.8.2013 13:43
Ümraniye Çakmak Mahallesi'nde sanıklardan Mehmet Demirtaş'a ait gecekondunun çatısında ele geçirilen 27 savunma tipi el bombası, TNT kalıpları ve fünyelere ilişkin 12 Haziran 2007'de başlayan Ergenekon soruşturmasına ilişkin davanın 321. celsesi pazartesi günü görülecek.
Yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında birleştirilen dosyaların duruşmalarıyla birlikte bugüne kadar yaklaşık 650 duruşma yapıldı. Normal koşullarda ağır ceza mahkemelerinde bir sanık en iyi ihtimalle 2 ayda bir hakim karşısına çıkarken Ergenekon davası sanıkları haftada 4 gün hakim karşısına çıktı.

İlk duruşması 20 Ekim 2008'de görülen davada mahkemenin 66'sı tutuklu 275 sanık hakkındaki nihai kararını açıklaması bekleniyor.

HER ŞEY TELEFON İHBARI İLE BAŞLADI

Tarihi davanın ilk adımı Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'na 12 Haziran 2007 tarihinde yapılan bir ihbar ile başlamıştı. Jandarmanın 156 nolu hattını arayan ihbarcı, 4 dakika 12 saniye konuştuğu telefonda, Ümraniye Çakmak Mahallesi'nde bulunan bir gecekondunun çatısında patlayıcı maddeler ve el bombaları olduğunu ifade etmişti. Jandarma ihbarcının verdiği adresi İstanbul polisine bildirmesi üzerine Ümraniye Savcılığından alınan izin ile gecekonduya aynı gece operasyon düzenlenmişti. Düzenlenen operasyonda ihbarda sözü edilen patlayıcı ve 27 adet el bombasını bulunmuştu.

Bombaların bulunması üzerine Ümraniye Savcılığı başlattığı soruşturmaya görevsizlik kararı vererek dosyayı terör soruşturmalarına bakmakla görevli Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkkadı 13 Haziran 2007 de, 15-20 Kasım 2003 te İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırıların finansörü olduğu iddia edilen Louai Sakka ile o dönem terör örgütü El Kaide ye yönelik soruşturmalara bakan Cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz'ü soruşturma ile görevlendirdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon davasının 5 yıllık serüveni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN