Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önerinizi 2'ye katladım

Cambridge Cami projesine destek bulmak için Ankara'ya gelen Yusuf İslam, Erdoğan'ın çocuklarının sayısını sorması üzerine "6 çocuğum var. Sizin önerinizi ikiye katladım" dedi

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Dünyaca ünlü Müslüman müzisyen Yusuf İslam (Cat Stevens) Cambridge Cami projesine destek bulabilmek amacıyla Ankara'daydı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştü. Erdoğan ve Gül'e görseller ve videolarla cami ile ilgili detaylı bilgi verdi, proje için destek istedi. Başbakan Erdoğan görüşmede İslam ile 3 çocuk sohbeti de yaptı. Erdoğan'ın İslam'a kaç çocuğu olduğunu sorduğu, İslam'ın da "6 çocuğum var. Sizin önerinizi ikiye katladım" dediği öğrenildi. İngiltere'nin en önemli üniversitesi olan Cambridge'de yapılacak cami toplam 50 milyon TL'ye mal olacak. 4,5 milyon sterlin İngiliz hükümeti tarafından karşılanırken geri kalan yaklaşık 40 milyon TL hayırseverlerden karşılanacak. Türk hayırseverlerin de destekleri için görüş alışverişinde bulunan Yusuf İslam'ın kamu yardımı talep etmediklerini dile getirdi. Sadece cami değil bir Külliye yapacaklarını ve içerisinde Türkçe öğrenimin de sağlanacağı bir Türk Araştırmaları Merkezi'nin yer alacağını söyleyen İslam bu konuda da beraber çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın ise ne "Ne gerekiyorsa yapalım" dediği ifade edildi.

CUMAYI KILDI

Yusuf İslam, Türkiye'deki temasları kapsamında ilk olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile görüştü. Bu görüşmeye İslam ile birlikte, Aziz Akgül, Yusuf İslam, Abdul Hakeem Murad, Sohail Bhatti, Abby Yusuf, Majid Hussain ve Zeynep Coşkun katıldı. Burada Cami ile ilgili bilgi veren fakülte dekanı ve Cuma namazları imamı Murad, "Proje uluslararası camiada büyük ilgi çekti. Eğitimli insanların olduğu yerde İslam daha iyi tanıtılacak ve perçinlenecek" dedi. Bozdağ da "Bu projenin bitirilmesi son derece önemli. Biz de buna katkı vereceğiz" diye konuştu. Heyet ile birlikte bilgisayardan cami projesinin animasyonunu izleyen Bozdağ, projenin maliyetli olduğuna dikkati çekerek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile konuşacağını bildirdi. Görüşmenin ardından Cuma saat saatlerine doğru Başbakanlık Merkez Bina'ya gelen İslam, Cuma namazını burada kıldı. Yusuf İslam, TBMM'yi de ziyaret etti. Heyette yer alan Aziz Akgül, Abdul Hakeem Murad, Sohail Bhatti, Abby Yusuf, Majid Hussain ve Zeynep Coşkun'la birlikte Meclis'i gezen İslam'a, Genel Kurul salonu da gösterildi. Kulisleri ve komisyonları da dolaşan İslam, sonrasında ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından kabul edildi. Çiçek dünyaca ünlü bir sanatçıyı Meclis'te görmekten memnun olduğunu belirterek, cami projesinde başarılar diledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önerinizi 2'ye katladım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN