Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasi kıdemi makam yolunu açtı

YAŞ kararlarında Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na yapılan atamalar sürpriz oldu. Geleceğin Genelkurmay başkanı olacak KKK'ya Org. Akar atanırken, HKK'ya Korg. Ünal yerine Org. Öztürk geldi

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesinin belirlendiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarında iki büyük sürpriz yaşandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hulusi Akar, askeri teamüle yapılan ince ayar ile getirilirken, Genelkurmay İkinci Başkanlığı'ndan Kara Kuvvetleri'ne ilk kez bir atama yapılmış oldu. Teamül gereği Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na en kıdemli orgeneral konumundaki Jandarma Genel Komutanı yada 1'inci Ordu Komutanı getiriliyordu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi ettirilen Org. Akar ise daha önce ordu komutanlığı yapmadan Kara Kuvvetleri Komutanı olan ilk isim oldu. Kara Kuvvetleri tarihinin en genç komutanı unvanını da alan 61 yaşındaki Org. Akar, 2015 yılında Genelkurmay Başkanı olacak. Org. Ataman ve Org. Yörük'ten daha kıdemsiz olan Akar'ın Kuvvet Komutanı olması için Silahlı Kuvvetler hiyerarşisinin bozulmaması adına ince ayar yapıldı. Org. Ataman, doğrudan Genelkurmay Başkanı'na bağlı olan Harp Akademileri Komutanlığı'na getirildi. Org. Yörük ise Jandarma Genel Komutanlığı'na atanarak komuta kademesine dahil edildi. Böylece kıdemsiz komutanın, kıdemli orgenerallerin amiri olmasının önüne geçildi. YAŞ'ın diğer sürprizi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda yaşandı. Korg. Abidin Ünal'ın atanması beklenilen kuvvet komutanlığına Hava Eğitim Komutanlığı'ndan terfi ettirilen Org. Akın Öztürk getirildi. Korg. Ünal'ın rütbe bekleme süresi bir yıl uzatılırken, orgenerallikte bir yılı bulunan mevcut Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten pasif bir görev olarak bilinen YAŞ üyeliğine atandı. YAŞ kararlarıyla oluşan yeni komuta kademesinde dikkat çeken diğer ayrıntılar ise şöyle oldu:

KOMUTA KADEMESİ

Tutuklu ve hükümlü personel nedeni ile terfilerde en fazla sıkıntı yaşanan Deniz Kuvvetleri'nde, Donanma Komutanlığı'na vekalet eden Koramiral Bülent Bostanoğlu, oramiralliğe terfi ettirilerek yeni komutan oldu.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenilen Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu emekli olurken yerine EDOK Komutanı Org. Servet Yörük getirildi.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki korgeneraller, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korg. Salih Zeki Çolak, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korg. Yaşar Güler ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korg. Ümit Dündar orgeneralliğe terfi etti.
Balyoz başta olmak üzere çeşitli davalarda tutuklu veya hükümlü konumda olan ve bu yıl terfi sırasına giren komutanlardan 15 tutuklu general ve amiralin tamamı emekli edildi. 28 Şubat davasından tahliye edilen tuğgeneraller Mehmet Faruk Alpaydın, Metin Keşap ve İsmail Hakkı Önder'e ise temdit verilerek görev süreleri bir yıl uzatıldı.
34 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay da general ve amiralliğe yükseltildi. 33 general ve amiralin de görev süreleri bir yıl uzatıldı. Rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren emekli oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi kıdemi makam yolunu açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN