Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eli sıkılacak adam değil

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin siyasi arenadan çekilmesiyle Rusya-Gürcistan arasındaki ilişkilerin düzeleceğini öne sürdü.

Giriş Tarihi: 4.8.2013 17:12
Rusya ve Gürcistan arasındaki savaşın 5. yıldönümü nedeniyel özel bir televizyona açıklamada bulunan Medvedev, 2008 yılında alınan savaş kararı ve Rusya-Gürcistan ilişkilerine değindi. Saakaşvili'yi , "savaş suçlusu" olarak nitelendiren ve kendisi için "eli sıkılacak adam değil" ifadesini kullanan Medvedev, 2008 yılında Rus-Gürcü savaşının çıkmasına Saakaşvili'nin yanlış politikasının neden olduğunu söyledi.

Askeri müdahele kararının kendisinin aldığı en zor kararlardan biri olduğunu dile getiren Medvedev, 2008 Pekin Olimpiyatları'na denk gelen o dönemde Rusya'nın çıkarlarını korumak ve başka bir ülkede yaşayan Rusya vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için bu kararı aldığını belirtti.

O dönem Rusya başbakanı olan Vladimir Putin'le olaylar öncesinde görüştüklerini ve askeri müdahale konusunda fikir ayrılıklarının bulunmadığını kaydeden Medvedev, müdahale amaçlarının Tiflis'e kadar giderek Gürcistan hükumetini devirmek ve Saakaşvili'yi cezalandırmak olmadığını söyledi.

Gürcistan'ın, Abhazya ve Güney Osetya ile federasyon veya konfederasyon şeklinde yaşama şansını kaçırdığını kaydeden Rusya Başbakanı, Saakaşvili sonrasında Gürcistan'ın bu bölgelerle sürdüreceği politikaya dikkati çekerek, "Gürcüstan, Abhazya ve Güney Osetya halkları yöneticilerine verecekleri yetkilerle nasıl yaşayacaklarını kendileri belirlemeli. İlişkileri ne şekilde geliştireceklerine biz etki yapmayacağız. Ancak biz tabii ki Rusya'nın ulusal çıkarlarını korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Abhazya ve Güney Osetya'nın 2008 yılında tek taraflı bağımsızlıklarını ilan etmesi ile Gürcistan ve Rusya arasında sorunlar yaşanmış, Gürcistan'ın bu bölgelere asker çıkarmasının ardından 8 Ağustos 2008'de Rusya da karşı atağa geçerek Gürcü ordusunu geri püskürtmüştü.

Gürcistan'ın yenilmesiyle sonuçlanan kısa savaşın ardından iki ülke arasındaki tüm ilişkiler kesilmiş, Gürcistan'da 2012'de yaşanan iktidar değişiminin ardından, Başbakan İvanişvili, Rusya ile ilişkileri normalleştireceklerini söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eli sıkılacak adam değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN