Esad'ın 'kuzey' planı

Başbakanlık'taki değerlendirmede, Esad yönetiminin çatışmaları kuzeye kaydırmaya çalıştığı PYD-El Nusra cephesinin çatışması için Muhaberat'ı kullandığı kaydedildi

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Başbakanlık'ta Suriye'nin kuzeyindeki çatışmalarla ilgili değerlendirme toplantısında çarpıcı tespitler yapıldı. Esad yönetiminin ayakta kalabilmek için çatışmaları kuzeye taşımaya çalıştığı, istihbarat örgütü Muhaberatın da muhalif gruplara sızdığı ifade edildi. "Suriye rejimi PYD'ye, Arap aşiretler üzerinden Nusra'ya, eski ordu mensupları üzerinden ÖSO'ya sızmaya çalışıyor, rakip grupları birbirine karşı kışkırtıyor" denilen değerlendirmede yer alan tespitler şöyle:
SINIR VE PETROL ALANLARI: Baas rejiminin ülkenin kuzeyinde kontrolü kaybetmesi üzerine bölgedeki silahlı gruplar arasında sınır kapıları, kaçakçılık, petrol alanları ve tesislerin kontrolü, dışarıdan gelen yardımların dağıtımı konularında çatışmalar çıktı. PYD-Nusra çatışmasının şiddetlenmesi üzerine çatışma Kürt-Arap çatışmasına dönüşme potansiyeli taşıyor.
ESAD'IN AMACI: Esad yönetimi Suriye'deki iç çatışmaları kuzeye yayarak Türkiye'nin olumsuz etkilenmesini istiyor. Rejim, direncini artırmak için muhalefeti parçalayıp müttefiklerini artırmayı hedefliyor. Rakip gruplar arasında çatışmaları tahrik ederek bölgeyi kontrol altında tutmaya çalışıyor.
MUHABERAT SIZIYOR: Suriye rejimi PYD'ye, Arap aşiretler üzerinden Nusra'ya, eski ordu mensupları üzerinden ÖSO'ya sızmaya çalışıyor, rakip grupları kışkırtıyor. Muheberat bölgeden silah geçişinin durdurulması ve bölgenin tutulmasını PYD'den talep ediyor. PYD liderinin Türkiye'ye gelmesi Esad'ı rahatsız etti.
MUHALEFET BİRLEŞMESİN: Muhalifler tarafından güvenli bölge ilan edilen yerleri Esad güçleri zaman zaman bombalıyor. Kürt bölgelerine ise bugüne kadar bir kere saldırı yapıldı. Bu saldırı PYD ile ÖSO'nun görüşme yaptığı döneme denk geldi. Esad'ın PYD ile ÖSO anlaşmasını engellemek için saldırıyı gerçekleştirdiği tespiti yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın 'kuzey' planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN