Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınır, geçişe kapalı insani yardıma açık

Giriş Tarihi: 5.8.2013

Suriye'nin kuzeyinde çatışmalar sürerken Türkiye'den bölgeye açılan sınır kapıları geçişe kapalı. Sadece insani yardımların geçişine izin var. Yardımları Suriye'de ihtiyaç sahiplerine Kızılay ulaştıracak

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar, Akçakale ilçeleri karşısındaki Girke, Kamışlı, Resulayn Lege, Çilaxe ve Tel Abyad'ta PYD'nin silahlı kolu YPG ile El Nusra cephesi arasındaki çatışmalar devam ediyor. El Nusra Kürtlerin yoğun olduğu Halep'in Sefire ilçesinde bağlı Tel Hasıl, Tel Aran'a saldırıyor.Özgür Suriye Ordusu'na bağlı diğer gruplar da PYD'nin merkezi Kobani'ye saldırıcaklarını duyurdu. PKK da militanlaranı Kobani'ye kaydırdı.

6 SINIR KAPISI VAR
Çatışmalar sürerken Bölgesel Kürt Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani ve PYD Başkanı Salih Müslim'in Türkiye ziyaretlerinde insani yardım, sınır kapılarının açılması masaya yatırıldı. Türkiye'nin Suriye ile Akçakale, Cilvegözü, Öncüpınar, Karkamış, Yayladağı, Nusaybin olmak üzere 6 sınır kapısı var. Müslim ile görüşmelerdeNusaybin, Ceylanpınar ve Akçakale sınır kapılarının açılmasına yeşil ışık yakıldı. Ancak güvenlik endişesi nedeniyle kapılar şu an kapalı. Görüşmelerin ardından önceki akşam Şenyurt Sınır Kapısı'ndan yardım malzemelerini taşıyan kamyonların geçişine izin verildi. BDP'li belediyelerin topladığı yardımlar Kızılay'a teslim edildi. Kızılay görevlileri malzemeleri tek tek kontrol etti. İstihbarat birimleri de konvoylarının giriş ve çıkışında devrede olacak.

SİVİL ÖRGÜTLERDEN ÇAĞRI

BDP ve DTK'nın girişimiyle dün Ceylanpınar'da dün 3 günlük çadır eylemi başlatıldı. Çadır ve yürüyüş eylemi bugün ve yarın da devam edecek. BDP, bölgede de Suriye'deki Kürtlere yardım için bildiri dağıttı. Yapılacak yardımların özellikle, kuru gıda, çocuk maması ve kadın malzemelerden oluşması istendi. İnsan Hakları Derneği de "Salgın hastalık, açlık nedeniyle yaşanabilecek insani trajediye izin vermemek için sınır kapıları açılmalı" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır, geçişe kapalı insani yardıma açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN