Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Y'argılanan ‘A’sker ‘Ş’ifreleri

Yargılanan generallerin sınıflandırıldığı YAŞ kararlarında mahkûm olanlar tutuklu veya tutuksuz emekli edildi. Tutuksuz yargılananlara temdit uygulandı

Yargılanan generaller, Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) "tutuksuz sanık", "hükmen tutuklu" ve "tutuksuz- hükümlü" şeklinde sınıflandırılarak, işlem yapıldı. Tutuksuz da olsa mahkum olanlarla tutuklu mahkumlar emekliye ayrılırken tutuksuz yargılananların görev süresi uzatıldı. Askerlerin yargılandıkları davalardaki iddialar ve YAŞ kararlarına göre, oluşan konumları şöyle:
Hükümlü: Hakkâri'nin Çukurca ilçesi kırsalında 27 Mayıs 2009'da 7 askerin mayına basması sonucu ölümünden sorumlu tutulan Tuğgeneral Zeki Es, 2 yıldır yargılanmaktaydı ve hakkında tutuklama kararı olmadığı için emekliye ayrılmamış, temdit (görev süresi uzatma) almıştı. Tuğgeneral Es, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nin 19 Nisan 2013 tarihli kararıyla 6 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum oldu. Es, halen tutuksuz olmasına rağmen mahkum olduktan sonraki ilk YAŞ'ta emekliye ayrıldı.
Tutuksuz: YAŞ'ta terfi bekleyen 4 general ne terfi alabildi ne de emekli edildi. Bu generallerin ortak özelliği ise yargılandıkları davalarda tutuksuz olmalarıydı. Tuğgeneral Musa Çitil, 1993-1994 yıllarında Mardin'in Derik İlçe Jandarma Komutanı olduğu sırada 13 köylünün öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Diğer 3 general ise 28 Şubat Davası sanığı olan Tuğgeneraller Mehmet Faruk Alpaydın, Metin Keşap ve İsmail Hakkı Önder.
Tutuklu: YAŞ, Balyoz davasının sanığı 12 generali ise haklarındaki yerel mahkeme kararı açıklanmış olduğu ve tutuklu bulundukları için emekliye ayırdı. Balyoz davasının Yargıtay'da devam eden temyiz duruşmaları devam ederken Korgeneral Rıdvan Ulugüler, Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, Tümgeneraller Nurettin Işık, İsmail Taş, Yalçın Ergül, Tümamiraller Soner Polat, Ali Semih Çetin, Tuğgeneraller Hakan Akkoç, Suat Dönmez, Mustafa Erhan Pamuk, Tuğamiraller Levent Görgeç ve Osman Kayalar, YAŞ kararıyla emekli edildi.

BEYİN TAKIMI KALDI
Kara, Hava ve Deniz ile Jandarma komutanlarının tamamen değiştiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in beyin takımına dokunulmadı. Doğrudan Genelkurmay Başkanı'na bağlı olan ve Karargah'ın beyin takımı olarak bilinen J başkanları değiştirilmedi. Yalnızca bu yıl orgeneralliğe terfi eden Yaşar Güler'in yürüttüğü Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'na atama yapıldı. Ancak güvenlik gerekçesiyle yeni komutanın ismi atama kararlarında yayınlanmadı. Başbakan Tayyip Erdoğan'a da askeri danışmanlık yapan Genelkurmay Harekat Başkanı Korg. Erdal Öztürk, Genelkurmay Personel Başkanı Korg. Metin İyidil, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korg. Alpaslan Erdoğan ve Genelkurmay MEBS Başkanı Korg. Musa Avsever bir yıl daha aynı görevi yürütecek. Tutukluluk ve istifalar nedeniyle en büyük sıkıntıyı yaşayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki boşluklar dolduruldu. Vekaleten yürütülen görevlere asaleten atamalar yapıldı. Bu yıl terfi ettirilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenilen 1'inci Hava Kuvvet Komutanı Korg. Abidin Ünal görev yerinde kaldı. Ancak Ünal'ın sorumlu olduğu NATO'nun 6'incı Birleşmiş Hava Harekat Merkezi (CAOC) kapatıldı. 1 Eylül 1999'da faaliyete başlayan tesis, NATO'nun en güneyindeki hava harekat merkezi olarak görev yapıyordu. Yerin altında 90 metre çapında, 15 metre yüksekliğinde bir yarımküre içine inşa edilen olağanüstü güvenlik önlemleriyle korunuyordu. Karargah, İspanya'daki CAOC Torrejon Komutanlığı'na devredildi.

İLGİNÇ ATAMALAR
YAŞ'a günler kala emekliliğini isteyen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Org. Nezih Damcı'nın yerine Sayıştay'ın 2010 yılında yaptığı denetim sonucunda "kamuyu zarara uğrattığı" iddia edilen Hava Lojistik Komutanı Korg. Mehmet Şanver atandı. Korg. Şanver, "Sayıştay denetçisinin, milli gizlilik içeren bilgileri de istediği" gerekçesiyle rapora itiraz etmiş, tespit edilen zararla ilgili kendisinin sorumlu olmadığı belirtmişti.
2011 yılında İstanbul'dan Yunanistan'daki Larissa'ya taşınan Güneydoğu Avrupa Tugay Komutanlığı (SEEBRIG) bu yıl Türkiye'de olacak. İtalya, Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya'nın katılımıyla 1999'da kurulan birliğe Tuğgeneral Bülent Tuğrul atandı.

YILMAZ: EMEKLİLERİN DAVAYLA İLGİSİ YOK
Kars'a giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, YAŞ'ta emekli olanların Ergenekon davasıyla değil kadrosuzlukla alakası olduğunu söyledi. Yılmaz, gazetecilerin, "YAŞ kararlarında Ergenekon Davası tutuklularının emekliye sevk edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bakanlıktaki haklarında herhangi bir dava olmayan tuğgeneral ve tümgeneral rütbesindeki müsteşar yardımcıları da emekli oldu. Diğer arkadaşımızın da hakkında dava vardı, o da emekli oldu. Bu emekli olanların davayla alakası yoktur, kadroyla veya kadrosuzlukla alakası vardır. Dava açılmayan bir kimse de, dava açılan bir kimse de eğer kadro müsait değilse emekli olabilir. Bunu dava ile ilişkilendirmiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Y'argılanan ‘A’sker ‘Ş’ifreleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN