Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haberal, Meclis'e gidip yemin edecek

Ergenekon'da 17 kişi tahliye oldu. Yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edilen CHP milletvekili Haberal, Meclis'in açılacağı 1 Ekim'de yemin edip görevine başlayacak

Silivri'de Ergenekon davasında kararların açıklanması siyasette iki soruyu gündeme getirdi; "CHP'lilerin milletvekilliği düştü mü?, Mehmet Haberal yemin ederek TBMM'de çalışmaya başlayabilir mi?". TBMM Başkanlığı da bir toplantı yaptı ve Haberal'ın, Meclis'in çalışmalarına başlayacağı 1 Ekim'de yemin ederek görevine başlaması benimsendi. Ergenekon davası kararları açıklanmaya başlandığında Başkent, bu dava kapsamında yargılanan CHP'li üç milletvekili Sinan Aygün, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın durumunu tartışmaya başladı. TBMM Başkanlığı da hukukçuları ile bir toplantı yaparak milletvekillerinin durumunu masaya yatırdı. Toplantıdan çıkan değerlendirme ve kararlar şöyle:
* AYGÜN VEKİLLİĞE DEVAM EDER: Anayasa'nın 84'üncü maddesine göre bir kişinin milletvekilliğinin düşmesi için yargı kararının kesinleşmesi gerekiyor. Bu da kararın Yargıtay tarafından onanması anlamına geliyor. Üç milletvekilinin de karar kesinleşene kadar milletvekillikleri devam edecek. Tutuksuz yargılanan ve milletvekili olarak parlamentodaki çalışmalarını sürdüren Sinan Aygün aynı şekilde devam edecek.
* HABERAL YEMİN EDECEK: Mahkemenin tahliyesine kadar verdiği Mehmet Haberal'ın da milletvekilliği devam ediyor. Tutuklu olduğu için yemin edip Meclis çalışmalarına katılamıyordu. Tahliye kararı ile birlikte Meclis çalışmaya başladığı ilk gün yani 1 Ekim'de Genel Kurul'a gelip yemin edebilir. Meclis olağanüstü toplanırsa toplandığı ilk gün yemin gerçekleşir.
* BALBAY'IN DURUMU AYNI: Mustafa Balbay'ın durumunda bir değişiklik olmayacak. Milletvekili düşmeyecek ve kullandığı haklar yine geçerli olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sonuçların açıklanmasının ardından ilk iş olarak Ankara Milletvekili Sinan Aygün'le görüşerek durum değerlendirmesi yaptı. 13 yıl 6 ay hapis cezası verilen Aygün, "Mahkemenin takdiri saygı duyuyoruz" dedi. Sayın Genel Başkan, moralimi bozmamam gerektiğini, arkamızda olduğunu beyan etti. Kılıçdaroğlu'nun, Haberal'ın tahliyesinden büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Aygün, "Ama bir milletvekilimiz daha var içeride Sayın Balbay, ona da üzüntü duydu. Bana da 13 yıl ceza istenmesinden üzüntü duydu" dedi.

HABERAL CEZAEVİNDEN BÖYLE ÇIKTI"HÜRRİYET, DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEYİDİR"
Haberal akşam saatlerinde cezaevinden tahliye oldu. 10 araçtan oluşan konvoyla Ankara'ya giden Haberal, iftarını Kurtköy Mehmetçik Vakfı Sosyal Tesisleri'nde açtı. Haberal "Hürriyet, dünyanın en güzel şeyidir" dedi. Balyoz davasından tutuklu bulunan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu dışında tahliye edilen 16 kişi gece cezaevinden çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haberal, Meclis'e gidip yemin edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN