Hatay'da mazot kaçakçılarına operasyon

Reyhanlı'da hudut birliği askerleri, Suriye'den Türkiye'ye kaçak yollarla mazot sokmak isteyen kaçakçılara operasyon yaptı. Çıkan arbedede 4'ü asker, 8 kişi yaralandı.

Giriş Tarihi: 6.8.2013 10:11 Güncelleme Tarihi: 6.8.2013 15:26
Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı köyünde akaryakıt kaçakçılarına operasyon düzenleyen askerler ile köylüler arasında çıkan arbedede 8 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Suriye sınırından kaçakçılık olaylarına karşı önlemlerini artıran hudut birliği ekipleri, sınırdan mazot kaçakçılığı yaptıkları
belirlenen gruba müdahale etti. Çok sayıda asker ve zırhlı araçla köyü kuşatma altına alan askerler ile mazotu vermek istemeyen kaçakçılar ve kaçakçılara destek verdikleri ileri sürülen köylüler arasında arbede yaşandı.

Taşlı saldırıların gerçekleştiği arbede esnasında askerler havaya uyarı ateşi açtı. Arbede sırasında 1'i çocuk 4'ü asker 8 kişi yaralandı. Yaralılardan 4'ü ayakta tedavi edilirken 4 kişi Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Zırhlı askeri araçların da kullanıldığı müdahalede çok sayıda askeri personel görev aldı. Askerlerin, sınırın Suriye tarafındaki kaçakçılara zaman zaman silahla karşılık verdiği öğrenildi.

Bazı köylüler, kaçakçılara müdahale ve arbede sırasında ev ve araçlarına mermiler isabet ettiğini iddia etti.

Hudut birliği ekiplerinin köyde güvenlik önlemlerini artırdığı gözlendi.

Cihan Haber Ajansı (Cihan)'a telefonla bilgi veren köy muhtarı Hasan Cemiloğlu, "Askerler akşamdan beri sınırları boşaltmış. Tüm köylünün mazot geçirmesinin ardından böyle bir operasyon başlatıldı. Şimdi köylüler ile asker karşı karşıya geldi. Büyük olayların yaşanmasından endişe ediyorum. Aralarında küçük bir çocuğun olduğu çok sayıda yaralı var. Kaymakam beyle görüştüm. Savcı beyle görüştüm. Bu olayların büyümemesi için ancak bir netice alamadım. Madem ki askerler mazot kaçakçılığına izin vermiyor, bu insanların mazot geçirmesine neden izin verdi? Sınırlar neden boşaltıldı? Bu şekilde bayram öncesi halkla askerler karşı karşıya neden getirildi?" diye konuştu.

Cihan Haber Ajansı muhabiri, telefonla aradığı Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler'den olayla ilgili bilgi almaya çalıştı. Ancak Kaymakam Güler, müsait olmadığını, konuyla ilgili de bir açıklama yapamayacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay'da mazot kaçakçılarına operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN