Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu: Meşru değil

Giriş Tarihi: 6.8.2013

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada "Kararlar hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru değildir" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Demokrasilerde insanlar, siyasi otoriteye bağımlı, özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanır. Bu nedenle özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur. Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Hukukun üstünlüğü kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir."
CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin: Silivri'deki duruşma öncesinde yaşananlar, Türk adalet tarihinde kara leke olarak yerini alacaktır. Verilen kararların sanıklar tarafından içselleştirilmesi, kamuoyu tarafından doğru bulunarak vicdanlardaki kanamanın durdurulması mümkün olmamıştır. Bu davayla Türk adaletine ciddi bir gölge düşmüştür.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi: Karar CHP açısından sürpriz olmadı. 5 yıl önce verilmiş olan bir karar kamuoyuna tebliğ edilmiştir. Demokrasi hak hukuk gibi kavramlar ayaklar altına alınmıştır. Masumiyet karinesi bugünkü kararla ayaklar altına alınmıştır. 12 Eylül döneminin işkenceleri yerini bugün savcılık iddianameleri ve mahkeme kararları almıştır. Yan yana gelmesi mümkün olmayan birçok kişi bugün bir araya getirilmiştir. Danıştay üyelerini öldürmekle suçlanan kişi ile bilim adamları gazeteciler aydınlar tek faaliyeti hükümet karşısında AKP karşısında fikir ifade etmek olan kişiler bir araya getirilmiştir.
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: Acıya kurşun işlemez. Onlar tutuklu değil rehindir, onlar Öcalan'ın özgürlüğünün pazarlık konusudur. Adalet bitmiştir, hukuk teslim olmuştur. Bu mahkemede adalet hukuk insanlık da yoktur. Salona girerken ayakkabılarımızı çıkarmamızı istediler. Orada adalet dağıtılmıyor, bu kararı tanımıyoruz, bu karar insanlarımızın yurttaşlarımızı vicdanını kanatmıştır.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç: Yurttaş olarak bu kararlar karşısında vicdanım ikna olmadı. Sonuçlar hukuk kararları değil, ağırlıklı olarak siyasi yönlendirme ve telkinlerle alınmış kararlardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu: Meşru değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN