Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan eleştirilere yanıt

Giriş Tarihi: 8.8.2013 17:10 Güncelleme Tarihi: 8.8.2013 17:12

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 çocuk önerisiyle ilgili kendisini eleştirilerenlere yanıt verdi. Erdoğan, 'Ben sadece bir başbakan olarak en az 3 çocuğu tavsiye ediyorum. Bu benim en doğal hakkımdır. Kimseye kalkıp da silah dayatmıyoruz, yasal bir mecburiyet de yok' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Bayramların kardeşlik, dayanışma, barışma ve helalleşme olduğunu belirten Erdoğan, 'Bu bayram sadece birilerinin, sadece bir kesimin bayramı değildir. Bu bayram etnik kökeni, inancı, mezhebi her ne olursa olsun Türkiye'de yaşayan herkesin bayramıdır. Bu ülkenin Müslümanları kadar bu ülkenin Hıristiyanları, Musevileri de bugün bu bayramın coşkusunu hissediyorlar. Ramazan bizleri nasıl ortak bir atmosferde bir araya getirdiyse, her gün her hafta, her ay, her yıl bizim bu ortaklığı yaşatmamız, güçlendirmemiz gerekiyor. Bu topraklar üzerinde her günümüzü bir bayrama çevirebilir, bir bayram atmosferinde yaşayabiliriz. Bunu başaracak bir medeniyet birikimine, ortak tarihe ve geleceğe sahibiz' diye konuştu.

Erdoğan, özellikle siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri ve medyadan, artık farklı bir dille, farklı bir üslupla bu ülkede kardeşliği daha da yüceltecek, birliği daha da güçlendirecek, büyük Türkiye idealine daha da yaklaştıracak yeni bir tavır beklediklerini ifade etti. 3 çocuk önerisiyle ilgili eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, 'Hani diyorlar ya 'bizim yaşam tarzımıza karışıyor, nereden çıktı 3 çocuk meselesi' diyorlar. Böyle bir yasa yok. Ben sadece bir başbakan olarak en az 3 çocuğu tavsiye ediyorum. Bu benim en doğal hakkımdır. Kimseye kalkıp da silah dayatmıyoruz, yasal bir mecburiyet de yok. Ben bu davaya gönül vermiş hanım kardeşlerime diyorum ki en az üç çocuğu bu millete hibe edin diyorum. Bu milletin güçlü olması lazım. Bu da insana denilen o şerefli mahluktan geçiyor. Eşrefi mahluk olan bu insanı işte bu anneler yetiştirecek. Yapmayacak, yapmasın. Öyle bir derdimiz yok. Biz AK Parti olarak bu teklifi yapıyoruz. Böyle bir yasa getirmedik, bu isteğe bağlı. Müsaade edin de bu kadar da hakkım olsun. Bunu Rusya Federasyonu'nda Putin söylediğinde oluyor da, Türkiye'de Tayyip Erdoğan söylediğinde niye rahatsız oluyorsunuz. Avrupa ülkelerinde çok ciddi parasal yardım yapılıyor. Biz daha bu tür desteklere girmedik. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bu milletin yükselmesi lazım. İnşallah ben annelerimize güveniyorum. AK Parti'ye gönül veren annelere güveniyorum. Bunun onurlu ve haysiyetli mücadelesini verecek olan bu annelere babaların da ciddi manada destek olması gerektiğini hatırlatıyorum' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan eleştirilere yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN