Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başbuğ için üzüntü duyuyorum'

Bayram namazını İstanbul Emirgan Camisi'nde kılan Gül, Başbuğ'un cezasının henüz kesinleşmediğini belirterek temyiz süreci sonunda kamuoyunun vicdanını tatmin edecek bir karar çıkmasını diledi. Gül, kararlarla ilgili Yargıtay ve AİHM yolunu hatırlattı

Giriş Tarihi: 9.8.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon davasında müebbet hapis cezası alan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ için üzüntü duyduğunu söyledi. Gül, bayram namazını oğlu Ahmet Münir ile birlikte Emirgan Camisi'nde kıldı. Namaz çıkışı bir kadının bir tabak tatlı ikram ettiği Gül, basın mensuplarının sorularına şu yanıtları verdi:
Ramazan Bayramı'nın başta bütün halkımız olmak üzere tüm bölgedeki Müslümanlara barış huzur getirmesini temenni ediyorum. Birbirimizi ne kadar çok anlarsak, ne kadar çok sayarsak, o kadar çok bu ülkede huzur ve kardeşlik olur. Bunun için hep beraber elbirliği içinde çalışmamız gerekir.
(Ergenekon davasında sizin de çalışma arkadaşınız İlker Başbuğ müebbet hapis cezası aldı nedir değerlendirmeniz?) Tabii ki yargı süreci bitmiş değil, bu uzun bir süreç. Gerek suçlamaların, gerek cezaların kesinleşmesi için Yargıtay safhası, yani temyiz safhası var. Ayrıca Türkiye uluslararası hukuku da tanıdığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Şüphesiz ki beraber çalıştığımız sayın genelkurmay başkanıyla ilgili üzüntü duyuyorum. Ama kanun yolları hep açıktır, ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönem içinde gerek Yargıtay gerek diğer safhalarda varsa bütün yanlışlar, bunlar hepsi düzeltilir ve kamuoyunun vicdanını tatmin edecek kararlar çıkar.
(Gezi Parkı olaylarında Eskişehir'de 19 yaşında bir genç öldü, görüntülerin silindiği ortaya çıktı. Yorumunuz var mı?) Bütün bu olaylarda hayatını kaybeden herkese büyük acı duyduk. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerinin acısını paylaşıyorum. Ümit ederim ki bu tip olaylar tekrarlanmaz. Tabii ki hukukun üstün olduğu, demokrasinin geçerli olduğu bir ülkede barışçı bir şekilde insanlar görüşlerini ifade ederler. Gösteri yapma hakkı, itiraz etme hakkı vardır. Ama bunlar kanunlar çerçevesinde, barışçı bir şekilde yapılırsa, daha çok dikkate alınır ve etkisi olur.

20 TL HARÇLIK VERDİ

Gül, daha sonra caminin karşısındaki Çınaraltı Kafe'ye giderek, burada Emirganlılar'la sohbet etti. Çay içip simit yiyen Gül, yanına gelen iki çocuğu öperek ceplerine kendi eliyle 50'şer lira harçlık koydu. Gül, namazdan sonra geçtiği Tarabya Köşkü'nde de mahalledeki 50'yi aşkın çocukla tek tek bayramlaşıp harçlık verdi. Geçen yıl 50 TL harçlık veren Gül, bu bayram 20'şer TL verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başbuğ için üzüntü duyuyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN