Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayramda ortak dua: Akan kan dursun

İslam âlemi bayramı bu yıl buruk karşıladı. Dünyanın dört bir yanındaki camilerde başta Mısır olmak üzere şiddetin ve akan Müslüman kanının durması için dua edildi

Giriş Tarihi: 9.8.2013
Avustralya'dan Mısır'a, Almanya'dan Türkmenistan'a kadar dünyanın 4 bir yanındaki Müslümanlar bayram namazı için camilere koştu. Mısır'da ise demokrasi yanlıları bayramı Adeviyye Meydanı'nda karşıladı.
MISIR: Askeri darbe sonucu, ramazan ayını meydanlarda geçiren Mısırlılar, bayramı da direnişin sembolü haline gelen Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında karşıladı. Mısır tarihinin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin eşi Necla Ali Mahmud da kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı. Meydanlardan Muhammed Mursi, Hayrat Şatır, Muhammed Saad Ketatni gibi Müslüman Kardeşler liderlerinin bayramını kutlayan sesler yükseldi. Bayram hutbesinde, Mısır eski Vakıflar Bakanı Talat Afifi "Polis ve asker bizim kardeşimizdir, bunlara karşı kötü niyet ve şiddet kabul edilemez" diyerek barışçıl gösteri çağrısı yaptı. On binlerce kişinin katıldığı bayram namazının ardından çocuklara oyuncaklar dağıtıldı, cemaate de şeker ikram edildi. "Tahrir Meydanı'nda bayram namazı kılarak darbeye destek verelim" çağrıları ise rağbet görmedi.
ARAP DÜNYASI: Arap ülkelerinin 22'sinden 15'inde bayram dün kutlandı. Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerdeki Müslümanlar da bayramı bir gün sonra kutlayacaklarını açıkladı.
KÂBE: Türkiye'den 1 gün sonra ramazana başlayan Suudi Arabistan'da hilalin görülmesiyle birlikte bayramın dün başladığı ilan edildi. 2 milyon kadar Müslüman Mescid-i Haram'a akın etti.

SELANİK'TE TEK KİŞİLİK CEMAAT

FİLİSTİN: Filistin'de bayram namazında camiler doldu taştı. Devlet Başkanı Mahmud Abbas "Bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması için müzakerelere devam edeceğiz" mesajı verdi.
AVUSTRALYA: Türkiye'ye göre 7 saat ileride olan Avustralya'da binlerce Müslümanın kıldığı bayram namazının ardından Ramazan Bayramı resmen başladı. Namazdan önce okunan hutbede, dünyanın birçok yerinde zor durumdaki Müslüman halkların çektiği acılara değinildi.
HOLLANDA: Ülkedeki Müslümanlar da Amsterdam, Lahey ve Rotterdam gibi kentlerdeki camilere akın etti.
ALMANYA: Başkent Berlin'deki Şehitlik Camisi'nde namazını kılan binlerce Müslüman namazdan sonra bayramlaştı.
RUSYA: Başkent Moskova'da 2 milyonu aşkın Müslüman camilere akın etti. Merkezdeki 4 cami ve Moskova çevresinde kurulan 27 noktada yoğun güvenlik önlemleri alınırken, camilere çıkan sokaklar bile bayram namazına gelen Müslümanlarla dolup taştı.
YUNANİSTAN: Selanik Yeni Cami'de 90 yıl sonra kılınan ilk bayram namazına 'imam krizi' damgasına vurdu. Selanik'te din görevlileri bulunmasına rağmen şehir dışından imam atanmasına tepki gösteren cemaat camiyi boşalttı. İmam, müezzin ve bir kişilik cemaat dışında saf tutan olmadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramda ortak dua: Akan kan dursun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN