Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Termik santrale mahkemeden red

Çanakkale İdare Mahkemesi Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde yapılmak istenen termik santral hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen ÇED olumlu kararını oybirliğiyle geçersiz kıldı. Mahkemenin kararı, bölgede yaşayan vatandaşları da memnun etti.

Giriş Tarihi: 9.8.2013 16:34
Çanakkale İdare Mahkemesi, Karabiga Priapos antik kentinin yanına yapılmak istenen termik santralın tarım arazilerine, insan yaşamına, yerleşim yerlerine zararı olacağı gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen ÇED olumlu kararını oybirliğiyle geçersiz kıldı. Karabiga beldesinde CENAL Elektrik tarafından kömürle çalışacak enerji santralı, liman, kül depolama sahası ve derin deniz projesi yapılması için ÇED Raporu alınmıştı. Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanlığı ile Biga Çevre Derneği santrale verilen ÇED olumlu kararının durdurulması istemiyle, Çanakkale İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Geçen yıl açılan dava sonuçlandı. Oybirliği ile bakanlık tarafından santrale verilen izin durduruldu.

Verilen kararın ardından cevrede yaşayan vatandaşlar kararı olumlu karşıladı. Bölgede yazlığı olan Uğur Atalay, 'Biz ilçemizde evimizin dibinde, mavi bayraklı plajımızda termik santral istemiyoruz. Bu karardan çok mutluyuz 'dedi. Yıllardır buraya gelip gittiğini söyleyen Halit Koç, 'Şimdi buraya termik santral yapılmak isteniyor. Burası hem tarihi bir yer hem de denizi çok güzel. Bir çok yazlık var burada. Yazık olacak bu güzelliklere. İnşallah mahkeme doğru kararı verecek ve termik santral durdurulacak böyle umuyorum' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Termik santrale mahkemeden red
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN