Gazilerin evlerine 'bedelli' rampası

Şehit yakınları ve gazilerin evleri, devletin bedelli askerlikten elde ettiği gelirle onarılacak. Evlere engelliler için özel rampa, tuvalet ve araç parkı yapılacak

Giriş Tarihi: 10.8.2013
Bedelli askerlikten toplanan gelirler, yoksul durumda olan ve kötü şartlarda yaşayan gazilere, "engellerine uygun ev" olarak dönecek. Hükümet, bedelli askerlik başvurularından elde edilen 2 milyar 130 milyon liralık kaynakla, Türkiye ve dünyadaki şehitliklerin onarımı ile şehit aileleri, gaziler ve onların çocuklarına yönelik sosyal içerikli destekler sağlama kararını almıştı. Söz konusu destekler için şimdiye kadar kaynağın 170 milyon lirası kullanılırken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önümüzdeki dönem bedelli geliriyle gerçekleştirilecek yeni çalışmalarını da belirledi. Aile Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı'nın yaptığı planlamalar çerçevesinde, şehit aileleri, gaziler ve çocuklarla, şehitliklere yönelik hayata geçirilecek projeler şöyle olacak:
ÖZEL BAKIM MERKEZİ: Gaziler, hastanelerde temel tedavileri bittikten sonra geri kalan fizik tedavi, pansuman gibi süreçlerde evlerine gönderilirken, bu durumun gazi ve ailesi üzerinde yeni sürece alışmak açısından ciddi bir travma yarattığı saptandı. Bakanlık, bunun için üç farklı ilde "Gazi ve Şehit Yakınları Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezleri" açmayı planlıyor.
"ENGEL" KALKACAK: Büyük bölümü "ağır" derecede engelli konumunda olan gazilerin yaşadığı evler, bedelli gelirleriyle sil baştan elden geçirilecek. Gazilerin evlerinde olabildiği ölçüde özel banyo, tuvalet, rampa, araç parkı gibi düzenlemeler yapılacak.
ŞEHİT MEZA RLARI ONARILACAK: Şehit mezarlarının tamamı sil baştan elden geçirilecek. Bakanlık, bunun için şehit aileleriyle iletişime geçerek, kötü durumdaki mezarları onaracak.
GAZ İEVLERİ YAPILACAK: Şehit yakınları ve gazilerin bir araya gelmesi açısından en ciddi sıkıntılardan olan "mekan eksikliği" sorunu için Gazievleri hayata geçirilecek. Gaziler burada hem sosyal vakit geçirebilecek, hem de gençlerle bir araya gelecek.
ŞEHİT, GAZ İ MÜZESİ KURULACAK: Şehit yakınları ve gazilere yönelik Türkiye'nin ilk ihtisas müzeleri inşa edilecek. Müzelerde, şehitlerin anıları yaşatılacak.
ŞEHİT ÇOCUKLARINA SINA V DESTEĞİ: Şehit ve gazi çocuklarına çeşitli sınavlara hazırlık amaçlı eğitim desteği sağlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazilerin evlerine 'bedelli' rampası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN