Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mursi serbest kalmalı'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Financial Times ve El Pais'e yazdığı makalede darbenin Mısır'daki olumlu gidişatı akamete uğrattığını belirtti. Gül, demokrasiye geçiş için 4 adımlı yol haritası verdi

Giriş Tarihi: 10.8.2013
* Tüm unsurları kapsayıcı bir geçiş süreciyle demokrasiye geçilmeli
* İlk seçimde bütün siyasi gruplara izin verilmeli
* Mursi ve siyasetteki yol arkadaşları serbest bırakılmalı
* Daha fazla can kaybı olmaması için herkes mutedil olmalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'da yaşananlarla ilgili İngiliz Financial Times ve İspanyol El Pais gazetesine makale yazdı. Financial Times, Gül'ün yazısını "Mısır yeni demokrasisini bir an önce onarmalı" başlığı ile verirken El Pais "Mursi serbest kalmalı" dedi. Demokrasiye geçiş için 4 adımı kapsayan yazının detayları şöyle: Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'ın hem bölgesinde hem de ötesinde daima ilerlemenin öncüsü olduğunu, Mısır ve halkının, birçok büyük medeniyetin varisi ve Arap dünyasının amiral gemisi olarak bölgeye örnek olmak suretiyle yön verdiğini anlattı. Türkiye'nin, 2011'deki Ocak Devrimi'nin ardından Mısır halkını, özgürlük, demokrasi ve onur mücadelesinde desteklediğini anımsatan Gül, bu büyük değişimden sonra Mısır'ı ziyaret eden ilk devlet başkanının kendisi olduğunu kaydetti. Gül yazısına şöyle devam etti: Mısır'ın siyasi liderlerini, ordusunu ve sivil toplumunu, bütün Mısır halkının iyiliği için birlikte çalışma adına önlerindeki bu tarihi fırsatı değerlendirmeleri konusunda şahsen yüreklendirdim. Maalesef, Mısır'da demokrasi yolundaki bu tarihi adım 2 yıldan daha kısa süre içinde başarısızlığa uğradı. Mısır'ın demokratik yolla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'yi deviren darbe, aynı zamanda ülkedeki olumlu gidişatı akamete uğrattı. Belki bir erken seçim çağrısı yapılarak bu durumun önüne geçilebilirdi. Her halükarda, problemler demokratik mekanizmalar vasıtasıyla çözülmeliydi. Ülkemizdeki tecrübelerimiz, bize demokratik değerlere sadık kalmanın ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

4 ADIMLI YOL HARİTASI

Gül, herkesin Mısır için demokratik bir gelecek inşa etme yolunda elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğine işaret ederek, mevcut şartlar altında, Mısır'ın daha fazla kutuplaşma riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Gül, şunları kaydetti: Bu aşamada, Mısır'da demokrasiyi yeniden rayına oturtmak için şu adımlar hayati önemde: İlk olarak, tüm unsurları kapsayıcı bir geçiş süreciyle demokrasiye bir an önce dönüş son derece önemlidir. Devrimin nihai amacı da buydu. İkincisi, ilk seçime bütün siyasi grupların katılmasına izin verilmeli. Herhangi bir siyasi partinin dışlanması, bundan sonraki dönemin başarısını baltalayacaktır. Üçüncüsü, Mursi ve siyasetteki yol arkadaşlarının serbest bırakılması uzlaşmaya büyük bir katkı sağlayacaktır. Dördüncüsü, daha fazla can kaybı olmaması için herkes mutedil olmalıdır. Mısırlı liderler mevcut tıkanıklığı aşmak için ne kadar iyi niyetle hareket ederlerse etsin, ilave can kayıpları çözümü imkansız kılabilir. Gül makalesini "Bizim için çok kıymetli olan bu büyük millete parlak bir gelecek kazandırmak için gelin hep birlikte çalışalım" çağrısıyla bitirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mursi serbest kalmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN