Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den uyarı: Lübnan'a seyahat etmekten kaçının

Giriş Tarihi: 10.8.2013

Pilotların kaçırılması üzerine Ankara, teyakkuza geçti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Lübnanlı yetkililerle görüştü. Dışişleri de Türk vatandaşlarına seyahat uyarısı yaptı

THY'nin iki pilotunun Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta silahlı kişilerce kaçırılması üzerine Ankara, teyakkuza geçti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakanı Necip Mikati ile görüştü. Lübnanlı muhataplar, pilotların kurtarılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da iki Türk pilotun kaçırılmasının ardından bu ülkeye yapılacak seyahatlere yönelik yaptığı duyuruda, "Vatandaşlarımızın, mevcut durum ışığında, hayati zaruret arz eden bir gerekçe olmadıkça, Lübnan'a seyahat etmekten kaçınmaları uygun olacaktır" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı seyahat duyurusunda, Lübnan'da iki THY pilotunun kaçırılmış olmaları da dikkate alınarak, bu ülkeye seyahat eden ve Lübnan'da yaşamakta olan Türk vatandaşlarının güvenliklerini sağlamaya yönelik her türlü önlemin Lübnan hükümetince alınmasının beklendiği belirtildi. Sabah saatlerinde "kaçırma" bilgisinin ulaşması üzerine Ankara, teyakkuza geçti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "acil" koduyla aradığı Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Necip Mikati ile telefonla görüştü. Lübnanlı makamlar da alarma geçirildi. Lübnan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'ndan konuyla ilgili bilgi talep edildi. Olayla ilgili hem Lübnan hem de Türkiye tarafından soruşturma başlatıldı. Davutoğlu'nun telefon görüşmeleriyle ilgili diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mikati ve Berri, Davutoğlu ile yaptıkları telefon görüşmesinde olayla ilgili üzüntülerini dile getirdi.

TWİTTER'DAN AÇIKLAMA

Olayın iki ülke arasındaki ilişkileri etkilememesi gerektiğini vurgulayan Mikati ve Berri, Türk ve Lübnan haklarının sarsılmaz bir kardeşlik ilişkisiyle bağlı olduklarını belirtti. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, yürütülen çalışmalarda öncelik pilotların can güvenliğinin korunmasına veriliyor. Pilotların serbest bırakılması için alt düzeyde müzakere girişimlerine de başlandığı öğrenildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sosyal paylaşım ağı Twitter'daki hesabında pilotların kaçırılmasına ilişkin açıklamada bulundu. "Bayram sevincimize Beyrut'tan sabaha karşı gelen bir haber gölge düşürdü" diye yazan Davutoğlu, pilotların kimliği belirsiz kişilerce alıkonulması üzerine her kanaldan girişimlere başladıklarını belirtti. SABAH'a konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü de kaçırılma olayının Suriye'de rehin tutulan Lübnanlı hacılarla ilişkili olup olmadığını henüz bilmediklerini açıkladı. Pilotların kaçırılmasıyla ilgili ilk akla gelen ihtimal Suriye'de 11 Lübnanlı hacının kaçırılmasından sonra Türkiye'nin devreye girmesini isteyen Şii grup oldu. Suriye'de geçen yıl yakınları kaçırılan bir Şii grup, muhalifler üzerinde etkili olduğu gerekçesiyle Türkiye'nin devreye girmesini talep ediyordu. Söz konusu grup, Suriyeli muhaliflerin yakınlarını bırakmaması halinde, bayramdan sonra Lübnan'da Türk vatandaşlarını kaçıracaklarını söylüyordu.

GÜVENLİK BİRİMLERİ TEYAKKUZDA

Lübnan Başbakanı Necib Mikatı, Davutoğlu ile yaptığı görüşme sonrası bir açıklama daha yaparak tüm güvenlik birimlerinin teyakkuzda olduğunu söyledi. Mikatı "Gerekçesi ne olursa olsun kaçırma eylemleri kabul edilemez. Kaçırılan türbe ziyaretçilerinin serbest kalmasının yolu gayrımeşru başka bir kaçırma eylemi olamaz. Bu durum insan onuruna ve uluslararası hukuka da aykırıdır. Lübnan'daki tüm güvenlik birimleri kaçırılan Türk pilotlarını aramak ve serbest bırakılmalarını sağlamak için teyakkuzda"dedi.

GÜL DEVREDE
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül öğlen saatlerinde, "Lübnan zor bir yer. Riskleri çok olan bir yer. Aslında oradaki ekipler tedbirliydi. Ama maaalesef biliyorsunuz ki iki pilotumuz kaçırılmış vaziyette. Hemen durumla ilgili temaslara geçildi. Dışişleri Bakanımız ilgili konuşması gereken kişilerle konuştu. Ben de tabii cumhurbaşkanıyla konuşacağım" açıklaması yaptı. Gül daha sonra Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ı arayarak Türk pilotların bir an önce bulunmasını istedi. Süleyman da duyduğu üzüntüyü dile getirerek ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den uyarı: Lübnan'a seyahat etmekten kaçının
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN