Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziyaretlerin gündemi Ergenekon anayasa ve çözüm süreci oldu

CHP ile anayasa, MHP ile Suriye, BDP ile çözüm süreci konuşuldu. CHP'yi ziyaret eden İP'nin gündemi ise Ergenekon oldu

Giriş Tarihi: 10.8.2013
Siyasi partilerin geleneksel bayramlaşmaları bayramın ikinci gününde gerçekleşti. 15'er dakika süren bayram ziyaretleri sırasında gerçekleşen diyaloglarda CHP'nin gündeminde anayasa, MHP'de İslam dünyasında yaşanan şiddet, BDP'de ise çözüm süreci vardı. CHP'yi ziyaret eden eden İP'nin gündemi ise Ergenekon davasındaki kararlar oldu. MHP ve BDP'nin kapıları yine birbirlerine kapalı kaldı.
AK Parti'ye bayramlaşma için gelen parti temsilcilerini Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz kabul etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile gündem konusu yeni anayasa çalışmaları oldu. Toprak, "Siyasi partiler hırslarını bir tarafa bırakarak ortak aklı geliştirmeli" derken, Kapusuz da, "İktidar ve muhalefet değil toplumun ana sözleşmesi olan bu anayasada her türlü fedakarlığı yapıp bu işi başarmalıyız" dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, İslam dünyasında yaşanan şiddet olaylarına değinirken, BDP heyeti 2 yıl sonra ilk bayram ziyaretini yaptı. Çözüm sürecini gündeme getiren BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, "Bayramdan sonda Meclis olağanüstü toplantıya çağrılırsa destekleriz" dedi.
CHP'de konukları CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran karşıladı. AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler'le demokratikleşme paketi konuşuldu. Partisinin "17 maddelik özgürlük ve demokrasi bildirgesine" atıfta bulunan Oran, paketle ilgili çalışmaları sordu, İşler paketin Eylül ayında tamamlanacağını umduğunu söyledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya çözüm sürecine karşı eleştirilerini dile getirirken, BDP Ağrı milletvekili Halil Aksoy sürece atıfta bulunarak "3 sene önce başlatılsaydı bin 800 kişi ölmemiş olacaktı" diye konuştu. CHP'yi İşçi Partisi ile Demokrat Parti de ziyaret etti. Bu ziyaretlerde gündem Ergenekon kararları oldu.
MHP'de Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in karşıladığı AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş İslam coğrafyasındaki bayramların Türkiye'deki gibi yaşanması temennisinde bulundu. CHP'nin ziyareti sonrası MHP'ye Saadet Partisi ile DP heyetleri geldi.
BDP'de Eş Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler başkanlığındaki AK Parti heyetine "Barış ve çözüm sürecinin kıymetini bilmek gerekiyor" dedi. İşler de "Akan kanın durması bizim için son derece mutlu sonuçtur" dedi.

'GENEL AF OLMAZ'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel affı, milletin de, cezaevindeki komutanların da kabul etmeyeceğini söyledi. MHP Genel Merkezi'nde partililerle bayramlaşan Bahçeli'ye, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "Bahçeli, Başbakan'a tazminat ödeyecek" sözleri de soruldu. Bahçeli, "Her konuşmamızın ardından, özellikle Mehmet Ali Şahin'in avukat oğlu bize dava açıyor. Maaşımız Meclis'tedir. İstedikleri zaman maaşımıza el koyabilirler" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziyaretlerin gündemi Ergenekon anayasa ve çözüm süreci oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN