Dışişleri'nden kaçırılan Ortodokslar açıklaması

Giriş Tarihi: 12.8.2013 09:47 Güncelleme Tarihi: 12.8.2013 09:49

Dışişleri'nden yapılan açıklamada, kaçırılan metropolitlerle ilgili iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu ve bu iddiaların Türkiye'yi zor durumda bırakmak için ortaya atıldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de kaçırılan Antakya Ortodoks Patrikhanesi Halep Metropoliti Paul Yazigi ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in Türkiye'de tutulduğu iddialarını yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından, 22 Nisan'da Suriye'de kaçırılan Antakya Ortodoks Patrikhanesi Halep Metropoliti Paul Yazigi ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in Türkiye'de tutuldukları iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Esefle karşıladığımız bu iddiaların bazı çevrelerce Türkiye'yi zor durumda bırakmak ve kendi maksatlarına hizmet etmek için ortaya atılmakta olduğu aşikardır. Şu hususların bir kez daha hatırlatılmasında yarar görülmüştür; İki din adamının kaçırılmasından infial duyan Türkiye, adı geçenlerin bir an evvel serbest bırakılmalarını temenni etmektedir ve bu amaçla elinden geleni yapmaya hazırdır. Ancak, kaçırılma olayı ve sonrasındaki süreç Türkiye toprakları dışında, başka bir ülkede cereyan ettiğinden dolayı, adı geçenlerin serbest bırakılmaları için tarafımızdan yapılabileceklerin sınırı bellidir ve kısıtlıdır. İzah edilen bu çerçeve içinde Türkiye'de, diğer birçok ülke gibi, din adamlarının serbest bırakılmaları için sarf edilen çabalara imkanları ölçüsünde katkı sağlamaya gayret etmektedir. Bu hususlar Sayın Bakanımız tarafından 19 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilen Süryani cemaati temsilcilerine de ifade edilmiştir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden kaçırılan Ortodokslar açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN