Arınç’tan canlı yayında cemaat açıklaması

Arınç canlı yayında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 13.8.2013 15:55 Güncelleme Tarihi: 13.8.2013 15:58
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 24 TV'de Yaşar Taşkın Koç'un sorularını yanıtladı. Arınç, son dönemde bazı köşe yazarlarının karşılıklı eleştirileriyle gündeme gelen AK Parti ile Gülen cemaati arasındaki gerilim ile ilgili çarpıcı sözler sarfetti.

İşte Arınç'ın sözleri:

FETHULLAH GÜLEN SİYASİ BİR KİŞİLİK DEĞİL

Muhterem Gülen Hoca Efendiyi Mayıs ayında ziyaret ettim. 3 saat boyunca neler konuştuklarımızı tek tek anlatacak değilim. Ben Hoca Efendi'yi de yeni tanıyan biri değilim. Ondan hiç ayrılmayan da biriyim. Cemaat de kötü bir şey değil. Sosyolojinin bir varlığı. Cemaat birileri tarağından yanlış anlaşılır diye camia diyorlar. Ama bence hizmet kelimesi daha güzel. Fethullah Gülen siyasi bir kişilik değil. Hayatın her alanında büyük dernekleri, vakıfları var. Medyada, yazılı basında çok güçlüler. Ama tüm gördükleri Türkiye'nin hayrına yapılacak ne varsa onu yapmaya çalışıyorlar. Böylesine büyüyen bir camianın farklı sorunları olabilecektir. Her zaman bu böyledir. Biz RP'de, FP'de siyaset yaptım. Biz kitle partisi değildik. Biz RP'de, FP'de hangi sandıktan ne kadar oy çıkacağını bilirdik. Alaybey'de bilirdik ki bir sanıktan 3 oy çıkacak. 6 oy çıkınca bayram yapardık. Ama biz şimdi 300 seçmeni olan bir sanıktan 270 oy alınca normal görmeye başladık. Rahmetli Erbakan hoca kendine hedefler koymuştu. Hedeflere yöneliksiz siyaset yapınca karşıdakiler de reel siyasetle bağdaştıramıyordu. AK Parti kitle partisi oldu. Oyumuz yüzde 50. AK Parti farklı bir parti çünkü. 16 vekil çıkarılan bir ilde 355 tane aday adayı oluyor. Herkes kendi nefsini kardeşine tercih etsin dedim gidip. Güçlü parti iktidar olur kendime yer bulayım diye düşünüyorlar. Güçlü olanı herkes tercih eder. Baykal döneminin son döneminde çarşaflılara rozet takıldı. Mustafa Kemal'in partisiyiz biz diyenler bu noktaya geldi. Yüzyıllardır tarikat ve cemaat gerçeği vardır. Birkaç tane cemaat de değil ne cemaatler var.

GÜLEN, TAYYİP BEYİ, ABDULLAH BEYİ ÇOK SEVİYOR"


Gülen Hoca Efendi'nin işaret ettiği noktalara büyük bir hızla koşan çok dürüst insanlar var. Ama onlarla birlikte bulunanların kafalarından farklı şeyler geçiyor olabilir. Bu da insanın doğasında var. Bunlar şu tarafa, şunlar bu tarafa laf söylemeye kalkarsa bu kötüdür. Hükümeti ve Tayyip Beyi, Abdullah beyi çok seviyor, onlara çok güveniyor Gülen hoca efendi. 12 Eylül 2010 referandumunda bu camianın kadını erkeği kapı kapı dolaştı ve oylarınızı evet olarak kullanın dedi. Bu öpülecek bir davranıştır. Biz bugün ne yapıyorsak 12 Eylül referandumundan aldığımız güçle yapıyoruz. Bu camiaya sadece bunun için yüzyıllarca hakkımızı helal etsek geri kalmayız.

"ORADAN LAF GETİRENLERİ DOĞRU GÖRMEM"

Ama bu camia geçmişte farklı siyasi tercihlerde bulunmuş olabilir. Hükümetimizi bu kadar seven bir camiaya karşı bizim, bazılarının laf söylemesi ve ölçüyü kaçırması yanlış. Buradan oraya nasıl haber gidiyor, orası nasıl etkileniyor. Ben herkesin vicdanına bırakıyorum. Oradan laf getirenlerin, bir takım yanlış insanların yaptıklarını da doğru görmem ben. Camia ile hükümet arasındaki ilişkileri bozabilecek bir yarışa girmeye ihtiyacımız yok. Hükümetin muhalefeti vardır. Onlar bir şeyler söyleyecekler. Onlar da iyi niyetle ikaz ediyorsa bu hakkın onlar için de olduğuna inanırırım.

Ama burada olan Sözcü Gazetesi'nde olduğu gibi değil, Ekrem'in burasına geldiği için yazmıştır ama bu taraftan da atılan tweetleri biliyorum. Ben ortada durayım. Bu tarafı seviyorum ama bu tarafın da içindeyim. Bu partinin kurucularından biriyim. Hükümet işi bizzat hoca efendinin sözüdür: Hikmeti hükümete karışmak doğru değil.

Bazı şeyleri bahane ederek hükümetin icraatlarını yüksek perdeden eleştirmek ve birilerini sevindirmek doğru değil. Bütün güçlüklere rağmen başbakan bu ülkeyi çok güzel yönetiyor. Bakmayın burada böyle söylediklerine bunu muhalefet de kabul ediyor. İsim belirterek ya da ima ederek partinin önemli kişilerini yerden yere vurmak çok yakışık almıyor. Biz ilişkilerimizi en iyi şekilde götüreceğiz. Başbakanımız Hoca efendiye karşı çok güzel hisler içinde ama hükmeti hükümetin başında."

BAŞBAKAN BAYRAM TATİLİNDE DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Başbakanımız şu anda demokratikleşme paketi üzerinde çalışıyor. Bunu taslak haline getirmek Adalet Bakanı'nın işidir. Başbakan da bayram tatilinde gerekiyorsa bizlerle, bürokratlar, ilgili kimselerle görüşerek siyasi nitelik kazandıracak. Çünkü bizim yaptığımız hukuki bir çalışma. Önümüzdeki haftayı takip edelim. Ondan sonraki günlerde Başbakanımız sanırım açıklayacak. Bursa'da bu konunun gündeme geleceğini zannetmiyorum. Eylül'de biz bu paketi tartışmaya, konuşmaya başlarız. Belki Eylül'ün ortasında Meclis açılabilir. Öyle bir ihtimal olabilir.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Uzatmalar oynanıyor. Meclis Başkanı sürece hakim olduğu için devamında fayda gördü. 48 madde daha çok iyi niyet maddeleri. Süreci bugüne kadar uzatan bir sorumlusu aranıyorsa CHP'ye bakmak lazım. Süheyl Batum ve Atilla Kart'ta aramak gerekir. Kart iyi niyetli ama geç davranan bir arkadaşımız. Batum sürekli maraza çıkaran bir arkadaşımızdı. CHP içinde 5 kişinin imzaladığı bildiriye inanıyorum ki gülüp geçecekler.

KÜRT KONFERANSI

Örgütte eli silahlı insanlar var. Biz neye mal olursa olsun üzerimize düşeni yapacağız. 10-15 gün sonra yapılacak konferansın temelinde şiddetin sona ermesi gündeme gelecek zannediyorum. Gördüğümüz kadarıyla silahı tercih edenler azınlıkta. Barzani var hazırlıkların başında. Barzani de silahlar sussun diyen ve çözüm sürecine en büyük desteği verenlerden biri.Bundan sonra silahlı eylem yok, silah yok, gözyaşı yok, taleplerin demokratik yollardan gelmesi diye gelişmeler var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç’tan canlı yayında cemaat açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN