Pilotları kaçıranların izi sürülüyor:1 gözaltı

Beyrut'ta 2 Türk pilotun kaçırılmasıyla ilgili gözaltına alınan Muhammed Salih'in, Suriye'nin Azaz kentinde muhalifler tarafından esir tutulan 9 Lübnanlı'dan birinin akrabası olduğu öğrenildi

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 1 kişi gözaltına alındı. Lübnan basınına göre, Muhammed Salih adlı şahsın Türk pilotları kaçıranlarla bağlantısı olduğunun kanıtlandığı cep telefonu görüşmelerinin ele geçirilmesinden sonra gözaltına alındığını ifade edildi. Rusya'nın Sesi internet sitesinin haberine göre gözaltına alınan Muhammed Salih'in Suriye'nin Azaz kentinde muhalifler tarafından esir tutulan hacılardan birinin akrabası olduğu belirtildi. Lübnan kanalı Future TV, "İstibarat Teşkilatı, iki Türk'ü kaçıranların tamamını tespit etti ve operasyona katıldığı şüphesiyle Muhammed Salih'i gözaltına aldı" dedi. El Cedid televizyonunun haberinde de Salih'in "Türkleri kaçıranlarla bağlantısı olduğunu kanıtlayan telefon görüşmelerinin dinlenmesinin ardından" gözaltına alındığı belirtildi. Haberde ayrıca "Azaz'da tutulan Lübnanlıların aileleri güvenlik görevlilerine Salih'in serbest bırakılması için bir saat mühlet verdi. Salih serbest bırakılmazsa Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'na giden yolu kapatacaklarını duyurdular" denildi. Salih'in gözaltına alınmasının ardından olaya tepki gösteren rehinelerden sorumlu bir görevli olan Şeyh Abbas Sgeyb, "Türklerle ilgili telefon görüşmeleri dinleniyorsa, tüm Lübnan vatandaşlarının gözaltına alınması gerekir" şeklinde konuştu. Pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca, Beyrut'ta konaklayacakları otele gittikleri sırada silahlı saldırganlar tarafından kaçırılmış ve saldırı İmam Rıza'nın Ziyaretçileri adlı bir grup tarafından üstlenilmişti.

GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU
Öte yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk pilotların eşleri Dilek Akpınar ve Nur Ağca'yı arayarak geçmiş olsun dileklerini sundu. Kılıçdaroğlu, pilotların sağ salim evlerine dönmeleri için gereken her şeyi yapacakların belirtti.

TÜRKİYE'DEN SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ
Türkiye, Beyrut'ta bulunan kültür merkezleri ve ticari bürolarını güvenlik nedeniyle kapatma kararı aldı. Türkiye'nin bu kararı, tüm Türk vatandaşlarının Lübnan'ı terk etmesi ve bu ülkeye seyahat etmemesi gerektiği açıklamasının hemen ertesinde geldi. Türkiye'nin Lübnan'daki diplomatik temsilcilerinin önündeki olağanüstü güvenlik önlemleri de devam ediyor. Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, AFP'ye yaptığı açıklamada, ticari ofislerin ve kültür merkezlerinin "güvenlik önlemi olarak" kapatıldığını açıkladı. Özyıldız, şehir merkezindeki THY bürosunun da mayıs ayından beri güvenlik sorunları nedeniyle Beyrut Uluslararası Havaalanı'na taşındığını kaydetti. Öte yandan Yunus emre Enstitüsü, Beyrut Türk Kültür Merkezi'nin çalışmalarına yaz tatili nedeniyle ara verdiğini duyurdu.

'DEVLETİN ÜST BİRİMLERİ OLAYI TAKİP EDİYOR'
Kaptan Pilot Murat Akpınar'ın kendisi gibi THY'de çalışan eşi Dilek Akpınar olayın devletin en üst birimleri tarafından takip edildiğini ve kendilerine düzenli olarak gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını söyledi. Akpınar, "Bu noktada söyleyecek pek fazla bir şey yok. Medyada yer alarak duygusal davranmaya gerek yok. Beklediğimiz haber geldikten sonra daha fazla konuşulur" dedi.

JAJA: HİZBULLAH BİLİYOR
Lübnanlı politikacı Samir Jaja pilotların Beyrut'un Hizbullah kontrolünde olan bölgesinde kaçırıldığını, öyle ya da böyle Hizbullah'ın kaçırılan Türk pilotların akıbeti hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. Kaçırma olayını "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı Şii grup üstlenmiş, neden olarak da İran'ın Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbe'sini ziyaretten dönen Lübnanlı ziyaretçilerin Suriye'de kaçırılması olarak gösterilmişti. Suriye'de kaçırılan 11 Lübnanlıdan 2'si Türkiye'nin çabaları sayesinde serbest bırakılmıştı. İmam Rıza'nın Ziyaretçileri grubu ise geri kalan 9 kişinin de serbest bırakılmasını talep ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pilotları kaçıranların izi sürülüyor:1 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN