Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslüman Kardeşler'den müzakereye yeşil ışık...

Mısır'da Ezher Üniversitesi diyalog için girişim başlattı. Müslüman Kardeşler'in yanıtı, "Anayasal zeminde müzakere şartıyla evet" oldu

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Mısır'da 3 Temmuz'da düzenlenen darbenin ardından eski Cumhurbaşkanı Mursi'nin destekçilerinin sokaklarda tuttuğu nöbet devam ederken, krize siyasi bir çözüm bulunması çabaları da sürüyor. Darbe sürecinde cuntanın yanında yer alarak büyük tepki çeken Ezher Üniversitesi'nin önceki gün başlattığı arabuluculuk girişimi, Müslüman Kardeşler cephesinden olumlu karşılık buldu. Teşkilât Sözcüsü Cihad Haddad, müzakere süreci doğru bir şekilde yürütülür ve kendi talepleri de dikkate alınırsa, diyalog girişimine destek verebileceklerini açıkladı. Haddad, "Bütün müzakereler, anayasal meşruiyetin yeniden sağlanması üzerine bina edilmelidir. Bu şartla, masaya oturmaya hazırız" dedi.

DİRENİŞ HIZ KESMİYOR

Müslüman Kardeşler yönetimi, daha önce ordu ile hiçbir şekilde müzakere olmayacağını ifade etmişti. Daha sonraki süreçte, Muhammed Mursi'nin serbest bırakılması karşılığında askerlerle pazarlık yapıldığı iddiaları basına yansımış, Müslüman Kardeşler ise bunu reddetmişti. Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib'in başını çektiği diyalog süreci, bütün görüşmelerin kamuya açık ve şeffaf olarak gerçekleştirilmesini; krizin de böylelikle barışçıl bir şekilde sona erdirilmesini öngörüyor. Kahire'de haftalardır meydanlarda oturma eylemi yapan darbe karşıtları ise Muhammed Mursi görevine iade edilmedikçe evlerine dönmeyeceklerini ifade ediyor. Bu arada İslami eğilimli 4 liderin tutukluluk süreleri 15 gün uzatıldı. Raye Partisi Genel Başkanı Hazım Salah Ebu İsmail, Hürriyet ve Adalet Partisi yetkililerinden Hilmi el-Cezzar, İhvan'a yakınlığıyla bilinen eski milletvekili Muhammed el -Umde ve İhvan'ın avukatlarından Abdulmuhim Abdülmaksud'un tutukluluk süreleri savcılık tarafından uzatıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman Kardeşler'den müzakereye yeşil ışık...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN