Pilotları kaçıran ekibe nokta tespiti

Giriş Tarihi: 14.8.2013

Lübnan güvenlik birimleri iletişim kayıtlarından Türk pilotları kaçıranların kimlik ve yerlerini tespit etti. Suriye'de kaçırılanlardan birinin oğlu olan ekip lideri Ali Cemil Salih'e ulaşılması an meselesi

Beyrut'ta kaçırılan Türk Hava Yolları (THY) pilotları Murat Ağca ve Murat Akpınar'ı kaçıranların kimlikleri ve yerlerinin belirlendiği öğrenililirken, pilotların Lübnan'ın güneyindeki bölgelerden birinde tutulduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Lübnan İç İstihbarat Birimi, Türk pilotları kaçıranların kimliklerini ve bulundukları yeri tespit etti. Türk pilotları kaçıran grubun başlıca sorumlusunun, Suriye'nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlılardan birinin oğlu Ali Cemil Salih olduğu belirtiliyor. Güvenlik birimlerinin yaptığı incelemeler sonucunda Türk pilotların, Lübnan'ın güneyindeki bölgelerden birinde tutulduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Öte yandan kaçırma olayını üstlenen "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı örgüt, yeni bir tehdit daha ileri sürdüğü öne sürüldü. Örgütün, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Muhammed Salih'in serbest bırakılmasını istediği, aksi takdirde Lübnan'daki tüm Türkleri ve Türklere ait ofisleri hedef alacağı iddia edildi. Lübnan istihbaratının verdiği bilgiye göre, Muhammed Salih, pilotların kaçırılmasında rol aldığı düşünülen Ali Cemil Salih'in oğlu. Lübnan güvenlik makamları, Muhammed Salih'in kaçırma olayının ardından yaptığı telefon görüşmelerini kuşkulu bularak, kendisini gözaltına aldı. Bu yolla, Türk pilotların kaçırılmasında etkin rol oynayan babası Ali Cemil Salih'e ulaşmaya çalışıyor.

500 TÜRK TURİSTE UYARI

Gerilimin tırmanması üzerine, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "Beyrut'taki Türk vatandaşlarının bir an önce ülkeyi terk etmeleri" yönündeki çağrısını yineledi. Dışişleri kaynakları, yeni bir duyuru yapılmadığı sürece Lübnan'a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahatlerini ertelemeleri gerektiğini belirtirken, Beyrut'taki Türklerin de en kısa sürede ülkeye dönmesini istedi. Beyrut'ta yaklaşık 500 Türk turistin bulunduğu belirtiliyor. Örgütün tehdit iddialarının Lübnan makamları tarafından incelenmesi gerektiğini belirten diplomatik kaynaklar "Dışişleri Bakanlığı olarak, Beyrut'taki Türk vatandaşlarının güvenlik riskini üst seviyeye çıkardık" diye konuştu. Bu arada Türkiye'nin Beyrut'taki ticaret ve kültür merkezini geçici olarak kapattığı bilgisi verildi. THY'nin, Beyrut'un merkezindeki satış ofisi ise Beyrut Havalimanı'na taşındı.

En güvenli bölgeydi
9 Ağustos'ta iki Türk pilotun kaçırıldığı Cocodi Köprüsü çevresinin Beyrut'taki en güvenli bölge olduğu ifade ediliyor. Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, daha önce, "Bu yolu kesmeye kalkanın elini keserim" diyerek bölgenin güvenliğine ilişkin güvence vermişti. Bu kadar güvenli bir bölgede kaçırılma olayının yaşanması ise dikkatleri Hizbullah'ın üzerine çekti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da geçtiğimiz hafta sonu İran'lı mevkidaşı Ali Ekber Salihi'yi telefonla araması da bu ihtimali güçlendirdi. Lübnanlı kaynaklar, Hizbullah'ın içinden sızma olabileceğine yönelik şüphelerini dile getirdi.

İran:Her türlü yardıma hazırız
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakcı, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların serbest bırakılması için desteğe hazır olduklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun pazar günü İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi'yle bir telefon görüşmesi yaparak konuyu değerlendirdiğini belirten Arakcı yardım ve arabuluk konusunda yardıma hazır olduklarını kaydetti. Arakcı, İran'ın adam kaçırma ve rehin alma eylemlerini hangi şartlar altında ve kim tarafından gerçekleştirirse gerçekleştirilsin şiddetle kınadığını ifade etti. Davutğlu-Salihi görüşmesinde Mısır, Suriye ve Lübnan'da yaşanan son gelişmelerin de ele alındığı öğrenildi.

Suriyelileri rehin alan gruptan yanıt
Suriye'de 9 Lübnan vatandaşını rehin tutan "Kuzey Fırtınası Tugayı", rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik müzakereleri engellediği yönünde rehine ailelerinden gelen suçlamaları reddederek "Suriyeli tutuklu kadınlar dışında başka hiçbir konu üzerinde pazarlık yapılmıyor" açıklamasını yaptı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçleri Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halid Hoca ise, "Türk pilotların kaçırılmasının, Suriye'de rehin tutulan Lübnanlıların serbest bırakılması üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağını" savundu.

Kaçırma olayının ardındaki 4 neden
En kuvvetli ihtimal, Suriye tarafından kaçırılan 9 Şii Lübnanlı'nın takası olarak gösteriliyor.
Suriyeli muhaliflerin Esad'ın kontrolü altındaki Lazkiye'ye ilerlemelerini önleme planı da göz ardı edilmiyor.
Hizbullah'ın askeri kanadının Avrupa Birliği (AB) tarafından terörist ilan edilmesine bir cevap olarak da Türk pilotların kaçırılmış olabileceği düşünülüyor.
Türkiye'nin, daha önce 43 kadın mahkumun serbest bırakılması için arabuluculuk yaptığı ancak bu kadınların Özgür Suriye Ordusu tarafından rehin alındığına işaret eden istihbarat uzmanları, Türkiye'nin sözünü tutamadığını ileri süren grupların kaçırma olayını gerçekleştirmiş olabileceğini belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pilotları kaçıran ekibe nokta tespiti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN