Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek'ten Aygün ve Haberal çıkışı

Giriş Tarihi: 15.8.2013
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ergenekon Davası'nın milletvekili sanıkları Mehmet Haberal ve Sinan Aygün hakkında verilen yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması gerektiğini söyledi. Çiçek, AA muhabirinin sorularına şu yanıtları verdi:
(CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün'ün yurt dışına çıkış yasağı) Milletvekili sıfatıyla üstlendiği görevleri yerine getirebilmesi ve temsil görevinin gereği bir kısım iş ve işlemleri yerine getirebilmesi, çalışabilmesi bakımından bu yasağın kalkması gerekir. Aksi halde milletvekilliği görevini layıkı veçhile yerine getirememiş olurlar. Mahkemenin bu kararı, milletvekilleri açısından bir kez daha gözden geçirmesini dilerim. Bu tür kararlar Türkiye ile ilgili dış dünyada olumsuz değerlendirmelere ve istismarlara da konu olur. Yürürlükteki mevzuatın maksada uygun şekilde yorumlanması ve değerlendirilmesinin doğru olacağına inanıyorum. Aksi takdirde milletvekilleri yasama görevini yerine getiremez, temsil noktasında birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalır ve yasama ile yargı arasındaki çatışmaya zemin hazırlamış olur.
(AK Parti Milletvekili Pelin Gündeş Bakır'ın doğum izni önerisi) Milletvekilleriyle ilgili yasa teklifinden bazı partiler imzalarını çekti. Teklife hamile milletvekilleriyle ilgili hüküm konulmasını istemiştim. Maalesef o konuyu hala bireysel inisiyatiflerle çözüyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek'ten Aygün ve Haberal çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN