Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Katliamı durduracak en önemli araç, baskı'

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'da göstericilerin haftalardır son derece barışçıl yöntemlerle ve güzel mesajlarla meşruiyetin yeniden ihdası için gösterilerini sürdürdüğünü belirterek, "Böyle bir ortamda, neredeyse bu göstericileri imha mahiyeti taşıyacak şekilde, toplu bir katliama yol açacak şekilde bir müdahalede bulunulması hiçbir şekilde, hiçbir standartta kabul edilemez" dedi. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Azerbaycan'da soruları yanıtlayan Davutoğlu, şöyle konuştu: "Mısır'da süre giden bu katliamı durduracak olan en önemli araç uluslararası baskıdır. Hiçbir güç, hiçbir ülkede halka rağmen ve halktan meşruiyetini almadan güç kullanamaz, etkili olamaz. Sayın Baradey'in bile istifa etmesi, aslında şu anki darbe yönetiminin meşruiyetinin ne ölçüde yıprandığını, ortadan kalktığını ortaya koyuyor. Bir an önce bütün tarafların sürece katılacağı ve siyasi tutukluların derhal serbest bırakılacağı bir yeni sürecin başlaması gerekir. Aksi takdirde, Mısır için çok kaygılıyız, çok büyük kaygı duyuyoruz. Bütün gece, saat farkı dolayısıyla da telefon diplomasisini yürüttük, bu anlamda gözümüze neredeyse uyku girmiyor." Davutoğlu, Mısır'da yetki sahibi kişilerin, bütün bu yapılanlardan ders almaları, bu kötü gidişe son verecek şekilde, önce bu tür kanlı yöntemleri terk etmeleri, bu baskıdan vazgeçmeleri ve meşruiyetin yeniden ihdas edilmesi yönündeki çabalara destek vermeleri gerektiğini dile getirdi.

Radikalleşmeyi körükler'
Azerbaycan'ın Gebele'deki Türk Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısında Mısır konusuna değinen Davutoğlu "Mısır'da yaşanabilecek istikrarsızlık geniş bir coğrafyada etkiler yaratacaktır. Bölgede radikalleşmeyi körükleyecektir" dedi.

Davutoğlu-Ashton görüşmesinde katliam kınandı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gebele'de, Mısır'a ilişkin yoğun telefon görüşmelerini dün de sürdürdü. Davutoğlu'nun Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yaptığı görüşmede Mısır'daki müdahale ve sivillere yönelik şiddet sonucu çok sayıda can kaybının yaşanmasının kınandığı ifade edildi. Davutoğlu, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam konusunda Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Katar Dışişleri Bakanı ile de bir telefon görüşmesi yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Katliamı durduracak en önemli araç, baskı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN