Sınırda 3 bin kaçakçı

Suriye sınırında bir ordu büyüklüğündeki kaçakçı grubunu güvenlik güçleri püskürttü. Genelkurmay, önceki gece sınırı geçmeye çalışan 3 bin kaçakçının engellendiğini bildirdi

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Suriye sınırında bir ordu büyüklüğündeki kaçakçı grubunu güvenlik güçleri püskürttü. Genelkurmay, önceki gece Türkiye-Suriye sınırı 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, 200 araç, 250 atlı ve 3 bin yayadan oluşan kalabalık bir kaçakçı grubunun püskürtüldüğünü bildirdi. Sayıları binleri aşan kaçakçıların Suriye tarafında toplandığı ve gece yarısı hududa doğru yaklaştığı tespit edilince harekete geçildi. Bükülmez Hudut Karakolu'ndan sevk edilen takviye araçlarla birlikte beş adet zırhlı araç ile muhtemel geçiş noktalarına tıkama yapıldı. Kaçakçıların hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Arapça ve Türkçe uyarılarda bulunuldu, ancak şahıslar ikazlara uymayarak yanlarında bulunan mazot bidonlarıyla birlikte, hudut hattına dokuz farklı noktadan yaklaşmaya devam etti. Kaçakçıların "Dur" uyarısına uymamaları üzerine, hudut devriye unsurları tarafından havaya ikaz ateşi açıldı ve gruba göz yaşartıcı bombayla müdahale edildi. Suriye tarafındaki kaçakçılar tarafından da havaya 8 el ateş edildi, hudut unsurları bu ateşe ateşle karşılık verdi. Kaçakçılar saat 6:00 sularında, dağılarak bölgeden uzaklaştı.

500 Suriyeli sınırı geçti
Suriye'nin Rasulayn bölgesinde yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle yaklaşık 500 Suriyeli Türkiye'ye sığındı. Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn bölgesinde PYD güçleri ile Nusra cephesi arasındaki çatışmalar dün sabah saatlerinden itibaren yeniden yoğunlaştı. Çatışmalar nedeniyle aralarında yaşlı ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 500 kişi mayınlı araziyi aşarak Türkiye'ye geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda 3 bin kaçakçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN