'Kaçakçı orduları'nın planı askeri kışkırtmak

Suriye sınırına binlerce kişiyle dayanan kaçakçı gruplar, güvenlik güçlerini içerilere çekmek ve sivillere zarar verdirmek istiyor. İstihbarat kaynaklarına göre kaçakçıları Esad ajanları kışkırtıyor

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Suriye sınırında son aylarda artan kaçakçılık olaylarının arkasında bambaşka bir plan olduğu öğrenildi. Sayıları 3 binlere varan kaçakçı grupların güvenlik güçlerini kışkırtarak, Suriye sınırından içeri çekmek ve sivillere zarar verdirmek, böylece uluslararası alanda TSK'nın imajını zedelemek olduğu ifade ediliyor. Kaçakçılarla Türk ordusu arasında yaşanan çatışmaları Esad'ın ajanlarının kışkırttığı da öne sürüldü. SABAH'a konuşan bölgedeki askeri kaynaklar, güvenlik güçlerine taş atan, ateş açan kaçakçıların arasında Esad'ın ajanlarının sızmış olabileceğinden şüphelendiklerini dile getirdi.

MGK'DA DA GÖRÜŞÜLDÜ

Artan kaçakçılık olayları nedeniyle sınırdaki güvenlik önlemleri de üst seviyeye çıkarıldı. Kaçakçıların geçiş yollarına kurulan geçici karakollara Kayseri Komando Tugayı'ndan profesyonel asker sevkiyatı yapıldı. Terörle mücadelede uzman 500 profesyonel asker kaçakçılarla mücadele etmek sınırda görev yapacak. Kaçakçılıkla mücadelenin artırılması için geçtiğimiz Haziran ayında toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) karar alınmıştı. MGK'nın asker üyeleri, sınırdaki kaçakçılık olaylarıyla ilgili detaylı bir bilgilendirme yaptı. Toplantıda, başta Suriye olmak üzere sınır bölgelerinde kaçakçılığın ciddi bir sorun olarak devam ettiğine ve örgütün gölgesinde yapıldığına dikkat çekildi. Kaçakçılık faaliyetlerini sürdürebilmek için çözüm sürecinin sabote edilmek istendiğine vurgu yapıldı. Toplantının ardından sınırdaki güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. 2 metre hendeklerin kazıldığı sınıra Kobra araçları sevk edildi.

YİNE 3 BİN KİŞİLİK GRUPLA GELDİLER
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 3 bin kişilik kaçakçı grubu önceki gece yine sınırı geçmeye çalıştı. Saat 20.00 sularında, 50-60 araç, 200-250 atlı ve 800-1000 yayadan oluşan kalabalık bir kaçakçı grubu 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut karakolu sorumluluk sahası civarında, Suriye tarafında toplandı. Sınıra doğru yaklaşan grubun büyüklüğü saat 24.00 itibariyle 3 bin kişiye kadar ulaştı. Askeri araçlarla muhtemel geçiş noktalarına tıkama yapıldı. Kaçakçıların hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Arapça ve Türkçe uyarılar yapıldı, ancak şahıslar uyarılara uymayarak yanlarında bulunan mazot bidonları ile birlikte, hudut hattına 11 farklı noktadan yaklaştı. Grubun yasa dışı geçiş girişimi engellendi. 15 Ağustos Perşembe gecesi de 3 bin kişilik bir kaçakçı "ordusu" sınırı geçmeye çalışmış müdahale sırasında ellerindeki mazot bidonlarını yakan kaçakçılar bir askerin ağır yaralanmasına neden olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kaçakçı orduları'nın planı askeri kışkırtmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN